Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt lekcji w klasie VIII szkoły podstawowej
Temat: Tuszcze
Cele lekcji:
Co to są za związki chemiczne?
W jakiej reakcji powstają?
Podział tłuszczów.
Właściwości tłuszczów.
Uczeń:
Klasyfikuje tłuszcze pod względem pochodzenia, stanu skupienia i charaketeru chemicznego.
Opisuje właściwości tłuszczów.
Potrafi zaprojektować doświadczenie pozwalające odróżnić tłuszcze nasycone od nienasyconych.
Wyjaśnia w jakiej reakcji powstają tłuszcze.
Metody:
Doświadczenia laboratoryjne
Pokaz
Pogadanka
Środki sysaktyczne:
Probówki
Korki gumowe
Olej roślinny, smalec, woda bromowa, woda, benzyna
Przebieg lekcji:
Nauczyciel prosi, aby któryś z uczniów wyjaśnił czym są estry poznane na wcześniejszej lekcji.
Nauczyciel wyjaśnia, że tłuszcze to też estry, tyle tylko, że powstają w reakcji estryfikacji glicerolu i wyższych kwasów karboksylowych. Zapisanie tematu lekcji na tablicy.
Zapisanie definicji tłuszczów.
Nauczyciel wyświetla wzór ogólny,ogólną reakcję otrzymywania tłuszczów oraz przykadowe wzory tłuczczów i ich nazwy.
Prowadzący prosi, aby uczniowie powiedzieli, jak dzielimy tłuszcze ze względu na stan skupienia i pochodzenie.
Zapisanie podziałów tłuszczów na tablicy i podanie przykładów.
Nauczyciel wyjaśnia, że tłuszcze klasyfikujemy także ze względu na to czy są to związki nasycone czy nienasycone. Przeprowadza doświadczenie wykorzystując smalec, olej roślinny i wodę bromową.
Opis doświadczenia:
Do dwóch porbówek nalewamy wodę bromową. Do jednej dodajemy smalec, a do drugiej olej roślinny. Obie probówki wstrząsamy. Obserwujemy zachodzące zmiany.
Ucziowie rysują schematyczny rysunek doświadczenia. Razem z nauczycielem zapisują obserwacje i formułują wniosek.
Nauczyciel prosi uczniów, aby powiedzieli z własnego doświadczenia, czy tłuszcze rozpuszczają się w wodzie. Przeprowadza doświadczenie, wykorzystując olej roślinny oraz wodę i benzynę.
Opis doświadczenia:
Do jednej probówki wlewamy wodę, a do drugiej benzynę. Do każdej wlewamy olej roślinny. Obie probówki wstrząsamy. Obserwujemy zachodzące zmiany.
Ucziowie rysują schematyczny rysunek doświadczenia. Razem z nauczycielem zapisują obserwacje i formułują wniosek.
Nauczyciel tłumaczy jak mozna rozróżnić tłuszcz oda oleju napędowego.
Na zakończenie i podsumowanie lekcji nauczyciel zadaje pytania dotyczące lekcji.