Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Zielińska
Data publikacji
2023-05-18
Średnia ocena
0,00
Pobrań
50

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych (lekcji otwartej) z wykorzystaniem narzędzi TIK.
 Pobierz (docx, 21,2 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych (lekcji otwartej) z wykorzystaniem narzędzi TIK

Temat. Zagadki i łamigłówki dla mądrej główki

Czas trwania zajęć: 45 min.

Uczniowie:

uczniowie klasy III szkoły podstawowej ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Cele ogólne:

rozwijanie i doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej;

doskonalenie percepcji wzrokowej;

doskonalenie procesów myślowych, pamięci i koncentracji.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

usprawnia syntezę i analizę wzrokową;

doskonali koordynację wzrokowo-ruchową;

doskonali umiejętność budowania odpowiedzi na zadawane pytania;

kształtuje naśladowanie i tworzenie sekwencji;

rozwija spostrzegawczość i koncentrację uwagi;

doskonali umiejętności odczytywania treści z tabel;

doskonali technikę i tempo czytania i pisania.

Forma pracy: indywidualna

Formy postępowania terapeutyczno-wychowawczego:

- ćwiczenie umiejętności logicznego myślenia i czytania usprawniające zaburzone funkcje oraz mające służyć przezwyciężaniu konkretnych trudności w nauce,

- oddziaływanie psychoterapeutyczne ogólnie uspokajające, a równocześnie aktywizujące ucznia do nauki.

Metody:

- ćwiczenia z elementami Metody Dennisona, - ćwiczenia wspierające i korygujące- aktywizujące i stymulujące rozwój dziecka,

- obserwacja;- praca z wykorzystaniem aktywnej tablicy i laptopa z dostępem do Internetu- praca z wykorzystaniem gogli VR

Pomoce dydaktyczne:

- karta pracy;

- plansza wyświetlana na komputerze i kostka do gry;

- programy multimedialne;

- aktywna tablica, laptop i gogle VR

Przebieg zajęć:

CZĘŚĆ WSTĘPNA

Przywitanie się z dziećmi po imieniu, przypomnienie obowiązujących zasad na zajęciach.

Podanie celu zajęć.

Ćwiczenia ruchowe wspierające naturalny rozwój człowieka z zastosowaniem elementów Metody Dennisona (ruchy naprzemienne, leniwa ósemka).

CZĘŚĆ WŁAŚCIWA

Ukryte zabawki.

Ćwiczenie usprawniania spostrzegawczości, koncentracji, pamięci, umiejętności odpowiadania na zadawane pytania, umiejętności odczytu treści z tabeli.

Zadaniem ucznia jest dokładna obserwacja obrazka tabeli wyświetlonej na tablicyi zapamiętanie jak najwięcej ilości szczegółów, następnie każdy uczeń rzuca kostkąi odpowiada na pytanie, którego numer wskazuje liczba wyrzuconych oczek na kostce.

Interaktywne Sudoku obrazkowe (https://www.matzoo.pl/lamiglowki/obrazkowe-minisudoku-poziom-2_65_399)

Ćwiczenie usprawniania analizy i syntezy wzrokowej, naśladowanie i tworzenie sekwencji, myślenia logicznego, pamięci, koncentracji i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Zadanie polega na ułożeniu obrazków zwierząt w taki sposób, aby nie powtarzały się w linii poziomej i pionowej w danym rzędzie.

Interaktywne dobble ortograficzne. (https://view.genial.ly/606efa8e4a22f60d90230c13/interactive-content-dobble-ortograficzne-platwy)

Ćwiczenie usprawniania aktywnego spostrzegania, szybkości podejmowania decyzji, koncentracji i mobilizacji do działania.

Zadanie wykonują wszyscy jednocześnie i polega na jak najszybszym znalezieniu na dwóch wyświetlonych kartach łączących ich wyrazów z trudnością ortograficzną.

Nauczyciel przyznaje uczniom punkty za udzielenie poprawnych odpowiedzi.

Karta Pracy – rozszyfruj przysłowie.

Usprawnienie analizy i syntezy wzrokowej, umiejętności czytania i pisania myślenia logicznego, koordynacji wzrokowo-ruchowej, spostrzegawczości, doskonalenie umiejętności odczytywania treści z tabel.

Zadanie uczniowie wykonują indywidualnie. W podanej tabeli każdej literze z alfabetu odpowiada określony obraz. Zadaniem ucznia jest rozszyfrowanie hasła i zapisanie go w liniaturze ...