Dodaj publikację
Autor
Joanna Trutkowska
Data publikacji
2023-05-19
Średnia ocena
0,00
Pobrań
12

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Cel główny: Odkrywanie litery u, ó: małej i wielkiej, drukowanej i pisanej. Cele: - rozwijanie umiejętności dokonywania analizy i syntezy słów o prostej budowie fonetycznej, - rozpoznawanie i nazywanie małej i wielkiej litery u, ó - doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej - rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej - rozwijanie umiejętności współpracy w grupie.
 Pobierz (docx, 16,3 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć korekcyjno - kompensacyjnych

Temat: U jak ule – wprowadzenie litery U, u, ó w opracowaniu wielozmysłowym.

Cel główny: Odkrywanie litery u, ó: małej i wielkiej, drukowanej i pisanej.

Cele:

- rozwijanie umiejętności dokonywania analizy i syntezy słów o prostej budowie fonetycznej,

- rozpoznawanie i nazywanie małej i wielkiej litery u, ó

- doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej

- rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej

- rozwijanie umiejętności współpracy w grupie.

Metody i techniki pracy: zadań stawianych dziecku, metoda samodzielnych doświadczeń

Środki dydaktyczne: zdjęcia przedmiotów zawierających u, ó, alfabet sensoryczny, fasolki, szablon litery u, ó do wypełnienia, karta pracy z literą u, wydrukowany napis „ule”, karta pracy: labirynt, rebusy, karta z rysunkami uli, w których brakuje elementu i napis „ule”, który uczniowie muszą odwzorować i zapisać.

Formy pracy: z całą grupą, indywidualnie.

Przebieg zajęć:

Wyodrębnianie wyrazu podstawowego „ule”

Dzieci rozwiązują zagadkę: Pszczoły w nich mieszkają, miodek pyszny wyrabiają. (ule)

Analiza i synteza słuchowa słowa ule.

Dzieci dzielą słowo ule na głoski. Liczą, ile jest w słowie ule sylab, a ile głosek. Wymieniają kolejno wszystkie głoski Następnie wymieniają inne słowa, w których głoskę u słychać na początku, końcu oraz w środku wyrazu.

Odkrywanie litery u małej i wielkiej, pisanej i drukowanej.

Nauczyciel umieszcza na tablicy model słowa – ule. Pokazuje litery: U, u, ó. Dzieci określają ich wygląd.

Polisensoryczne poznawanie litery u.

Uczniowie kreślą literę u, ó zgodnie ze wskazówkami na karcie pracy. Następnie nauczyciel rozkłada plansze sensoryczne z literą u, ó. Dzieci kreślą z pamięci u. ó. W dalszej kolejności w ćwiczeniach piszą literkę w liniaturze i wybierają najpiękniejszą rysując nad nią koronę.

Utrwalenie wyglądu litery u, ó – drukowanej.

Uczniowie odnajdują na karcie pracy literę „U, u, ó” spośród innych liter.

Utrwalenie wyglądu litery u, ó – pisanej.

Nauczyciel rozdaje dzieciom kartki z konturami litery. Zadaniem dzieci jest wypełnienie konturów litery fasolą. Następnie uczniowie z pamięci układają na podłodze za pomocą fasolki literę u.

Analiza wzrokowa i utrwalanie prawidłowego chwytu pisarskiego.

Zadaniem uczniów jest uzupełnienie brakujących elementów ula według wzoru i napisanie najpierw po śladzie a później z pamięci wyraz „ule”.

Labirynt literowy - ćwiczenia chwytu pisarskiego.

Dzieci muszą odnaleźć i połączyć ze sobą literki „u”, które utworzą drogę do rozwiązania labiryntu.

Rebusy – ćwiczenia percepcji wzrokowej i słuchowej, praca zespołowa.

Uczniowie rozwiązując rebusy głoskują wyrazy, które nauczyciel zapisuje na tablicy.

Ewaluacja. Praca domowa. Zakończenie zajęć.

Nauczyciel zadaje pytania uczniom, co im się podobało w czasie zajęć, czy któreś zadanie było dla nich trudne i dlaczego? Chwali i nagradza dzieci za wykonaną pracę i zachowanie ...