Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Pogorzelska
Data publikacji
2023-05-24
Średnia ocena
0,00
Pobrań
6

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć o ochronie środowiska.
 Pobierz (docx, 15,9 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat : Współczesne środowisko życia człowieka

KLASA

CELE SZCZEGÓŁOWE

1. Poziom wiadomości - uczeń wie i rozumie:

- co to jest ochrona środowiska, zachowanie proekologiczne,

- rozumienie, że przyroda jest dla człowieka użyteczna i należy ją szanować,

- jakie zagrożenia dla środowiska przyrodniczego stwarza człowiek,

- jakie działania można podjąć na rzecz ochrony przyrody,

- wie, że należy dbać o powietrze.

2. Poziom umiejętności - uczeń potrafi:

- wyjaśnić czym jest ochrona środowiska,

- wytłumaczyć pojęcia: powietrze, niska emisja, ekoznak,

- wypowiedzieć się na określony temat,

- przedstawić zagrożenia dla środowiska oraz zniszczenia, jakie powoduje człowiek,

- wyjaśnić skutki jakie powstają poprzez zatrucie powietrza,

- wskazać działania jakie można podjąć na rzecz ochrony przyrody,

- chronić przyrodę, szanować rośliny,

- współpracować w grupie

3. Poziom postaw - uczeń:

- będzie bardziej wrażliwszy i świadomy swojego postępowania wobec przyrody,

będzie potrafił w życiu codziennym podjąć działania na rzecz ochrony przyrody

w swoim środowisku,

- będzie miał zdolność oceny niewłaściwego zachowania się innych wobec przyrody

i reagowania na nie

METODY I TECHNIKI:

- asymilacji wiedzy: pogadanka

- problemowa: burza mózgów

- praktycznego działania

- waloryzacyjna: ekspresyjna

FORMY PRACY:

- zbiorowa

- grupowa

- indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- karty pracy

- ilustracja: Ziemia, dym z kominów, chory chłopiec, dziewczynka z alergią

- kartki z „szarymi chmurkami”

- biały blok rysunkowy A3

- papiery kolorowe

- słowniki języka polskiego

- mini-dyplomy

- ulotki – quiz

- fragmenty z książki „Uff ! Jak dbać o powietrze” Jimenes N.E. i Curto R.M.

- przybory szkolne: ołówki, długopisy, kredki, pisaki, nożyczki

- magnesy

- drewniany patyczek

- kłębek wełny

- memory

- krótka prezentacja multimedialna

PRZEBIEG ZAJĘĆ

CZAS TRWANIA: 90 min (2x45min)

Czynności organizacyjne

„Witam wszystkich uczniów, którzy..” – wspólne powitanie w kręgu, na dywanie, gdy nauczyciel wypowie zdanie np. „Witam wszystkich którzy wstali dzisiaj z uśmiechem na ustach..”, te dzieci wstają i zamieniają się miejscami z kolejną osobą. (3 minuty)

Następnie dzieci przechodzą do swoich ławek.

„O czym będziemy dziś rozmawiać?” – karta pracy, tworzenie rysunku z kropek.

Utworzenie ilustracji jest informacją dla uczniów o czym będzie dzisiejsza lekcja. (10 minut)

Kiedy dzieci odgadną, że jest to latający balon, nauczyciel dopytuje dlaczego balon lata, dzieci odpowiadają, że (przez powietrze) i nawiązują z nauczycielem krótki dialog dotyczące tego czym jest powietrze, komu i po co jest potrzebne – swobodne wypowiedzi uczniów.

Krótkie wprowadzenie do tematu lekcji – Ziemia, technologia, przyroda, środowisko, jego degradacja, zdrowie, ochrona środowiska

„Moja książkowa ilustracja” – praca w grupach dotycząca projektowania swojej okładki do książki.

Uczniowie losują kolorowe karteczki i dzielą się na grupy. Od nauczyciela otrzymują kartki z fragmentem książki. Zadaniem uczniów jest stworzenie ilustracji do tekstu na dużym arkuszu papieru. Uczniowie mogą również korzystać ze ...