Dodaj publikację
Autor
Karolina Zmysłowska-Kutysz
Data publikacji
2023-05-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
6

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Lekcja przygotowana z okazji Dnia Ziemi. Łączy wiedzę z dziedzin języka polskiego i przyrody, ale opiera się głównie na intuicyjnym postrzeganiu świata przez młodych.
 Pobierz (docx, 35,5 KB)

Podgląd treści

Konspekt interdyscyplinarnej lekcji języka polskiego i przyrody przeprowadzonej dla klasy 4

przez mgr Karolinę Zmysłowską – Kutysz

TEMAT: Myślę o przyszłości, więc … deklaruję odpowiedzialność za przyrodę!

CELE OGÓLNE:

- uświadomienie uczniom konieczności ochrony przyrody – wspólnego dziedzictwa wszystkich mieszkańców Ziemi.

- wdrażanie do świadomego korzystania z dobrodziejstw środowiska.

CELE OPERACYJNE:

Uczeń:

- odczytuje ze zrozumieniem różne teksty kultury

- rozumie pojęcia: podmiot liryczny, nadawca, odbiorca, przenośnia

- odkrywa sensy przenośne

- formułuje wypowiedzi ze świadomością celu – redaguje tekst w formie deklaracji

- przedstawia przyczyny i skutki wydarzeń i zjawisk – domyśla się przyczyn zniszczenia środowiska, wyjaśnia je

i skutki zmian, które zachodzą w środowisku w wyniku działań człowieka

- rozumie potrzebę stosowania zasad postępowania w środowisku przyrodniczym i rozsądnego korzystania z zasobów przyrody

FORMY PRACY: indywidualna, zbiorowa, w grupach.

METODY: praca z tekstem literackim, metoda kuli śnieżnej, metaplan.

POMOCE DYDAKTYCZNE: podręcznik „Jutro pójdę w świat” kl. IV, karty pracy, mazaki, kolorowe karteczki, nożyczki, klej, odtwarzacz CD.

PRZEBIEG LEKCJI:

Część wstępna:

Powitanie, sprawdzenie listy obecności

Podanie tematu lekcji i zapisanie go do zeszytów.

Część zasadnicza:

Nawiązanie do poprzedniej lekcji.

Przedstawienie uczniom celów lekcji.

Zebranie skojarzeń do słowa anioł, bez znajomości treści tekstu kultury (załącznik 1)

Głośne odczytanie przez nauczyciela tekstu wiersza Joanny Kulmowej „Błękit”.

Odkrycie przenośnego sensu słowa anioł .

Podsumowanie tekstu – konkluzja. Co zawierają 2 ostatnie strofy wiersza. Przed czym ostrzega nas podmiot liryczny.

Praca w grupach:

wyjaśnienie metody pracy kulą śnieżną

przypomnienie zasad pracy w grupach

przydzielenie zadań i rozdanie kart pracy

określenie czasu pracy – 10 min

Prezentacja pracy poszczególnych grup – metaplan (załącznik 2)

Refleksja: jakie wnioski wynikają dla nas z dzisiejszej lekcji? Dopisanie dalszej części tematu.

Ocena pracy uczniów.

Zadanie pracy domowej:

Napisz list do Matki Ziemi z deklaracją swojej przyjacielskiej postawy wobec niej. Wykorzystaj nasze dzisiejsze rozważania.

(Dla chętnych) Poszukaj w Internecie i zbierz informacje na temat działalności ruchów ekologicznych.

KARTY PRACY DLA GRUP

Grupa I – ROŚLINY

Zastanówcie się i zapiszcie 2 cechy, jakimi waszym zadaniem powinien wykazywać się człowiek

w stosunku do przyrody. Na wykonanie tego zadania macie 2 minuty.

Z jakimi złymi zachowaniami ludzi w stosunku do naturalnego środowiska roślin się spotkałeś i co zrobiłbyś dla jego ratowania? Każdy z was wypisuje na osobnej karteczce swoje dwie propozycje: pierwszą - co będę, drugą - czego nie będę robił dla środowiska naturalnego. Macie na to 3 minuty. Po tym czasie przedstawiacie w grupach swoje propozycje, wybieracie najważniejsze waszym zdaniem. Swoją wypowiedź zapiszcie w narysowanych serduszkach, wytnijcie je , nasmarujcie klejem i przygotujcie do przyklejenia na postać człowieczka z metaplanu. Na to ...