Dodaj publikację
Autor
Irena Bazarewicz
Data publikacji
2023-05-28
Średnia ocena
0,00
Pobrań
2

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji języka rosyjskiego w klasie 3 Technikum. Temat: Charakter i zawód.
 Pobierz (docx, 20,7 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji języka rosyjskiego

Klasa: 3 - Technikum

Temat: Charakter i zawód.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności językowo-komunikacyjnych.

Rozbudzanie aktywności językowej.

Rozwijanie umiejętności pracy w grupie.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- potrafi podać cechy charakteru potrzebne do wykonywania różnorodnych

zawodów;

- wzbogaca zasób leksykalny i utrwala słownictwo, nazwy zawodów;

- potrafi zastosować konstrukcje porównawcze: (не) такой / такая / такие же как, более чем / менее чем;

- doskonali umiejętność rozumienia tekstu czytanego i odnajdywania w nim informacji szczegółowych;

- doskonali umiejętność rozumienia tekstu słuchanego i odnajdywania w nim informacji szczegółowych;

- kształtuje umiejętności opisywania zawodów i cech charakteru potrzebnych do ich wykonywanie;

Metody pracy:

- metoda bezpośrednia

- aktywizująca

Formy pracy:

- praca indywidualna

- praca w parach i z całą grupą

Pomoce dydaktyczne:

- podręcznik „Wot i my po-nowomu 3” z Zeszytem ćwiczeń, Małgorzata Wiatr-Kmieciak

- zeszyt ćwiczeń

- nagrania na płytce CD

Przebieg lekcji:

Wprowadzenie.

1.Powitanie

2.Sprawdzenie obecności.

3.Sprawdzenie pracy domowej ( cechy charakteru kolegi/koleżanki ), omówienie ewentualnych błędów.

Realizacja głównego celu.

1.Nawiązanie do tematu lekcji, krótka rozgrzewka językowa:

„ Jakie cechy charakteru powinien mieć dobry nauczyciel ?”.

2.Poinformowanie uczniów o celach lekcji i zadaniach.

3.Zapisanie tematu.

4. Praca z tekstem słuchanym::

Uczniowie słuchają nagrania i dopasowują cechy charakteru przedstawionych uczniów do podanych zawodów (ćw. 1/38 z podręcznika). Nowe słownictwo należy wyjaśnić na forum klasy oraz zapisać w zeszytach.

5. Ćwiczenia gramatyczne na podstawie tekstu czytanego:

Uczniowie wykonują ćw.16/45, w którym porównują cechy charakteru podanych osób. Używają przymiotników w odpowiednich formach. Zapoznanie z konstrukcjami porównawczymi: (не) такой / такая / такие же как, более чем / менее чем. Sprawdzenie wykonania ćwiczenia.

6. Zastosowanie konstrukcji służących do porównania cech charakteru.

Uczniowie wykonują ćw.3/39 z podręcznika i zapisują zdania do zeszytu. Sprawdzenie zadania, poprawianie ewentualnych błędów.

7. Utrwalenie materiału:

Uczniowie nazywają cechy charakteru przedstawionych na fotografiach osób i dobierają do nich opisy. Następnie wybierają zawody, które mogłyby te osoby wykonywać. Zadanie 4 w podręczniku na s.39.

Uczniowie pracują w parach. Układają dialogi według wzoru podanego w podręczniku na s. 39 w ćw.5. Zadaniem uczniów jest ułożenie zdań wykorzystując konstrukcję porównawcze.

Dialogi zostają odczytane na głos. Ewentualne błędy podlegają korekcie.

8.Praca domowa: Uczniowie maja przygotować listę swoich cech charakteru, które mogą się przydać w twoim przyszłym życiu zawodowym.

Zakończenie.

1.Podsumowanie lekcji.

2.Ocena najbardziej aktywnych uczniów.

3.Pożegnanie uczniów.