Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Kaczyńska
Data publikacji
2023-06-02
Średnia ocena
0,00
Pobrań
27

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacja zawiera scenariusz lekcji j. polskiego w klasie VII, którego celem jest poznanie postaci Jana Kochanowskiego i wprowadzenie do omawiania jego utworów.
 Pobierz (docx, 15,4 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć języka polskiego w klasie VII

Temat: Jan Kochanowski-geniusz polskiego odrodzenia.

1.Cel główny :

Zapoznanie z biografią i twórczością Jana Kochanowskiego-człowieka renesansu.

Kształcenie postawy szacunku dla przeszłości i tradycji literackiej jako podstawy tożsamości narodowej.

2.Cele lekcji –uczeń :

przywołuje fakty z biografii Jana Kochanowskiego,

wskazuje elementy renesansowe w twórczości Kochanowskiego

korzysta z różnych źródeł informacji,

uczestniczy w rozmowie,

określa własne emocje i refleksje związane z poznanymi treściami.

3.Metody i formy pracy: praca z tekstem, heureza, ćwiczenia praktyczne, burza mózgów, praca z całą klasą, praca indywidualna, wykorzystanie technologii TIK

4.Środki dydaktyczne: Podręcznik do j. polskiego dla kl. 7, NOWE Słowa na start!, Nowa Era, Multibook NOWE Słowa na start!7, AnserGarden, Quizziz.

5.Przebieg lekcji (k.porozumiewanie się w j. ojczystym- realizowana w toku całych zajęć)

a) Faza przygotowawcza

1. Udzielanie przez uczniów odpowiedzi na pytania z wykorzystaniem narzędzia AnserGarden. (k.k.informatyczne)

-Co decyduje o wielkości artysty- podaj cechy?

-Którego z autorów nazwalibyście wielkim? (k.k.świadomość i ekspresja kulturalna)

2. Polecenie zbierania argumentów, w trakcie lekcji, które pozwoliłyby rozstrzygnąć, czy J. Kochanowski zasługuje na miano wielkiego artysty. (k.k.świadomość i ekspresja kulturalna)

b)Faza realizacyjna

1. Uczniowie zapisują temat lekcji oraz kryteria sukcesu.

2. Udostępnienie uczniom filmu Krótki przewodnik po życiu i twórczości Jana Kochanowskiego (Multibook). W trakcie zapoznawania się z prezentowanym materiałem uczniowie układają pytania na które można znaleźć odpowiedzi w oglądanym filmie. (k.k.umiejętność uczenia się, społeczne i obywatelskie, świadomość kulturalna)

3. Wirtualna wizyta w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie http://cyfrowyczarnolas.pl/index.php/obiekty?id_kategorii=20 (k.k.świadomość i ekspresja kulturalna, społeczne i obywatelskie)

4. Ustalenie elementów renesansowych w twórczości poety. (k.k. świadomość i ekspresja kulturalna)

5. Prezentowanie, na czacie, pytań, przygotowywanych podczas oglądania filmu o Janie Kochanowski. Wspólne ustalanie odpowiedzi. (k.k. umiejętność uczenia się)

6. Udzielanie odpowiedzi na pytanie :Czy Jan Kochanowski zasługuje na miano wielkiego artysty? –AnserGarden. (k.k. informatyczne)

c) Faza podsumowująca

1. Rozwiązywanie quizu o Janie Kochanowskim w aplikacji Quizziz. (k.k. informatyczne, umiejętność uczenia się)

https://quizizz.com/admin/quiz/6075d529134d9f001bdad2df

2. Nauczyciel zadaje zad. domowe

Celem utrwalenia wiadomości o poecie, wykonaj w zeszycie notatkę w formie mapy myśli pt. JAN KOCHANOWSKI.

Korzystaj poznanych na zajęciach wiadomości, podręcznika (s. 70) lub innych źródeł.