Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć języka polskiego w klasie VII
Temat: Jan Kochanowski-geniusz polskiego odrodzenia.
1.Cel główny :
Zapoznanie z biografią i twórczością Jana Kochanowskiego-człowieka renesansu.
Kształcenie postawy szacunku dla przeszłości i tradycji literackiej jako podstawy tożsamości narodowej.
2.Cele lekcji –uczeń :
przywołuje fakty z biografii Jana Kochanowskiego,
wskazuje elementy renesansowe w twórczości Kochanowskiego
korzysta z różnych źródeł informacji,
uczestniczy w rozmowie,
określa własne emocje i refleksje związane z poznanymi treściami.
3.Metody i formy pracy: praca z tekstem, heureza, ćwiczenia praktyczne, burza mózgów, praca z całą klasą, praca indywidualna, wykorzystanie technologii TIK
4.Środki dydaktyczne: Podręcznik do j. polskiego dla kl. 7, NOWE Słowa na start!, Nowa Era, Multibook NOWE Słowa na start!7, AnserGarden, Quizziz.
5.Przebieg lekcji (k.porozumiewanie się w j. ojczystym- realizowana w toku całych zajęć)
a) Faza przygotowawcza
1. Udzielanie przez uczniów odpowiedzi na pytania z wykorzystaniem narzędzia AnserGarden. (k.k.informatyczne)
-Co decyduje o wielkości artysty- podaj cechy?
-Którego z autorów nazwalibyście wielkim? (k.k.świadomość i ekspresja kulturalna)
2. Polecenie zbierania argumentów, w trakcie lekcji, które pozwoliłyby rozstrzygnąć, czy J. Kochanowski zasługuje na miano wielkiego artysty. (k.k.świadomość i ekspresja kulturalna)
b)Faza realizacyjna
1. Uczniowie zapisują temat lekcji oraz kryteria sukcesu.
2. Udostępnienie uczniom filmu Krótki przewodnik po życiu i twórczości Jana Kochanowskiego (Multibook). W trakcie zapoznawania się z prezentowanym materiałem uczniowie układają pytania na które można znaleźć odpowiedzi w oglądanym filmie. (k.k.umiejętność uczenia się, społeczne i obywatelskie, świadomość kulturalna)
3. Wirtualna wizyta w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie http://cyfrowyczarnolas.pl/index.php/obiekty?id_kategorii=20 (k.k.świadomość i ekspresja kulturalna, społeczne i obywatelskie)
4. Ustalenie elementów renesansowych w twórczości poety. (k.k. świadomość i ekspresja kulturalna)
5. Prezentowanie, na czacie, pytań, przygotowywanych podczas oglądania filmu o Janie Kochanowski. Wspólne ustalanie odpowiedzi. (k.k. umiejętność uczenia się)
6. Udzielanie odpowiedzi na pytanie :Czy Jan Kochanowski zasługuje na miano wielkiego artysty? –AnserGarden. (k.k. informatyczne)
c) Faza podsumowująca
1. Rozwiązywanie quizu o Janie Kochanowskim w aplikacji Quizziz. (k.k. informatyczne, umiejętność uczenia się)
https://quizizz.com/admin/quiz/6075d529134d9f001bdad2df
2. Nauczyciel zadaje zad. domowe
Celem utrwalenia wiadomości o poecie, wykonaj w zeszycie notatkę w formie mapy myśli pt. JAN KOCHANOWSKI.
Korzystaj poznanych na zajęciach wiadomości, podręcznika (s. 70) lub innych źródeł.