Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Kocela
Data publikacji
2023-06-06
Średnia ocena
0,00
Pobrań
15

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji przygotowany został podczas realizacji projektu „Lekcja enter”, może być realizowany na 1 lub 2 jednostkach lekcyjnych.
 Pobierz (docx, 16,9 KB)

Podgląd treści

Agnieszka Kocela

Koniecpol ul. Zielona 41

Telefon: 515 296 025

datę i miejsce urodzenia: 1975-05-16 Żytno

przedmiot nauczania fizyka

typ szkoły: szkoła ponadpodstawowa - liceum - klasa II

tytuł publikacji : Ładunki elektryczne. Zasada zachowania ładunku

sugerowaną kategorię publikacji: scenariusze lekcji

krótki opis publikacji: scenariusz lekcji przygotowany został podczas realizacji projektu „Lekcja enter”, może być realizowany na 1 lub 2 jednostkach lekcyjnych.

Uzasadnienie zastosowania technologii

Zastosowanie TIK na lekcji fizyki uruchamia wyobraźnię, szczególnie w sytuacjach gdy nie możemy

prowadzić lekcji stacjonarnie. Wzbogaca treści kształcenia i formy przekazu, zwiększa motywację

ucznia, ułatwia proces uczenia się oraz wspiera osobisty rozwój ucznia.

1. Cel ogólny zajęć

Na lekcji uczniowie pogłębią wiedzę na temat ładunku elektrycznego zgromadzonego w dowolnym ciele

i poznają zasadę zachowania ładunku elektrycznego, którą będą stosować do wyjaśniania zjawisk z

dziedziny elektrostatyki oraz obliczania ładunku ciał naelektryzowanych.

2. Cele szczegółowe zajęć

Uczeń:

− posługuje się pojęciem ładunku elektrycznego jako wielokrotności ładunku elementarnego;

- stosuje jednostkę ładunku elektrycznego; informuje, że ładunek 1 C to wartość bezwzględna

ładunku około 6,24 * 10 18 elektronów;

- posługuje się do opisu zjawisk i obliczeń wartością ładunku elementarnego równą w przybliżeniu

1,6 * 10 -19 C;

− podaje treść zasady zachowania ładunku; posługuje się zasadą zachowania ładunku do

obliczania ładunku naelektryzowanych ciał;

− opisuje budowę i zasadę działania elektroskopu;

- opisuje i wyjaśnia wyniki obserwacji;

− opisuje na wybranych przykładach (np. kserograf i drukarka laserowa) praktyczne

zastosowanie oddziaływań elektrostatycznych;

− rozwiązuje typowe zadania lub problemy związane z obliczaniem ładunku naelektryzowanych

ciał i zastosowaniem zasady zachowania ładunku;

- wyodrębnia z tekstów i ilustracji informacje kluczowe;

- przelicza wielokrotności i podwielokrotności ładunku elektrycznego;

- wykonuje obliczenia, posługując się kalkulatorem i zapisuje wynik zgodnie z zasadami

zaokrąglania, z zachowaniem liczby cyfr znaczących wynikającej z danych;

- uzasadnia odpowiedzi.

3. Metody i formy pracy

- pogadanka

- dyskusja

- praca z podręcznikiem - analiza : infografiki, dodatku matematycznego

- analiza pokazanej symulacji, filmów

- ćwiczenia indywidualne lub w grupach

4. Środki dydaktyczne

- podręcznik

- karty pracy ucznia z zasobów Nowej Ery do cyklu "Odkryć fizykę"

- film "Dwa rodzaje ładunków elektrycznych"

- film "Działanie elektroskopu"

- film "Elektryzowanie przez indukcję"

- symulacja "Zderzenie fotonu z jądrem atomowym"

- kalkulator

5. Wymagania w zakresie technologii

- komputer z dostępem do Internetu

- mikrofon, głośniki

W przypadku nauczania zdalnego platforma edukacyjna Microsoft Teams

6. Przebieg zajęć

Czynności wstępne i organizacyjne

Nauczyciel aktywizuje uczniów aby przypomnieli wiadomości dotyczące zjawisk związanych z

elektryzowaniem ciał i budową atomu.

Zapoznaje uczniów z celem ogólnym lekcji.

Aktywność nr 1

Temat:

Dwa rodzaje ładunków elektrycznych.

Czas trwania

15 min

Opis aktywności

Nauczyciel prosi uczniów, aby podczas oglądania filmu ...