Dodaj publikację
Autor
Monika Wójcikiewicz
Data publikacji
2023-06-28
Średnia ocena
5,00
Pobrań
13

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Teatrzyk sylwet na podstawie wiersza M. Kownackiej „Idzie zima-chudy nie przetrzyma”, utrwalenie wiadomości na temat sposobów przygotowywania się zwierząt do zimy. Rozwiązywanie zagadek w formie interaktywnej, doskonalenie dzielenia wyrazów na sylaby oraz analizy głoskowej. Wykonanie dekoracyjnych jesiennych słoików.
 Pobierz (docx, 22,5 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH

Grupa: 6 latki

Data: 23.11.2022r.

Temat zajęcia: „Zanim przyjdzie zima”- teatrzyk sylwet na podstawie wiersza M. Kownackiej „Idzie zima-chudy nie przetrzyma”, utrwalenie wiadomości na temat sposobów przygotowywania się zwierząt do zimy. Rozwiązywanie zagadek w formie interaktywnej, doskonalenie dzielenia wyrazów na sylaby oraz analizy głoskowej. Wykonanie dekoracyjnych jesiennych słoików.

Prowadzący zajęcia: Monika Wójcikiewicz

Temat kompleksowy: Zimno, coraz zimniej

Cele ogólne:

- utrwalanie wiadomości na temat jesieni

- poszerzanie wiedzy o zwierzętach leśnych

- rozwijanie analizy sylabowej oraz głoskowej

- rozwijanie aktywności i inwencji twórczej dzieci (wraz z rodzicami);

- nawiązanie współpracy z rodzicami.

Cele szczegółowe:

Dziecko:

- wykorzystuje nabyte wiadomości i umiejętności do realizacji zadań

- rozwiązuje zagadki na temat zwierząt leśnych

- dokonuje analizy sylabowej oraz głoskowej wyrazów

- zna piosenkę „Listopadowa piosenka” i przedstawia jej treść za pomocą prostych ruchów

- uważnie słucha tekstu literackiego, odpowiada na pytania,

- potrafi wymienić sposoby zwierząt na przetrwanie zimy

- posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 10

- porusza się w rytmie słyszanej muzyki

- prawidłowo określa strony, prawą i lewą

- wykorzystuje materiał przyrodniczy – do wykonania jesiennego słoika.

Metody pracy:

- czynna- kierowanie działalnością dziecka

- słowna- wypowiedź, objaśnienia i instrukcje

- oglądowa- obserwacja i pokaz

- metoda aktywnego słuchania muzyki wg Batti Strauss

Formy pracy

- zbiorowa

- indywidualna

Pomoce dydaktyczne: tablica multimedialna, Internet, pen drive z muzyką, plansza-las, sylwety do teatrzyku, guma sensoryczna, materiał przyrodniczy, słoiki

Przebieg zajęć:

„Zwierzęta się witają”- zabawa integracyjna. Nauczyciel mówi rymowankę, a dzieci wykonują czynności, o których mowa.

„Gdy wiewiórki się witają to ruszają uszkami,

Gdy sowy się witają to machają skrzydełkami,

Gdy liski się witają to kręcą ogonkami

A dzieci z kolegami witają się rączkami

Gdy skrzaty się witają to kiwają głowami,

A dzieci z rodzicami ciepłymi całuskami."

„Jesieni czas”- rozmowa na temat obecnej pory roku, zmian jakie zachodzą jesienią w przyrodzie (spadają liście z drzew, pada deszcz, wieje wiatr, na dworze coraz chłodniej, trzeba cieplej ubierać się, ptaki odlatują do ciepłych krajów). Nawiązanie do miesiąca bieżącego- listopada oraz cech charakterystycznych dla późnej jesieni.

„Listopad”- recytacja wiersza.

„Zgaduj zgadula”- zagadki słowne w formie interaktywnej z wykorzystaniem tablicy multimedialnej wprowadzające w temat zajęć. Nauczyciel wyświetla zagadki na temat zwierząt leśnych, a dzieci próbują je odgadnąć. Nauczyciel odsłania obrazek- odpowiedź, a następnie dzieci dokonują analizy sylabowej oraz głoskowej słów, układając w ramce odpowiednią liczbę kwadratów.

„Listopadowa piosenka”- śpiew piosenki oraz ilustracja ruchowa do jej treści.

„Skrzat Gagatek”- przedstawienie postaci Skrzata Gagatka z wykorzystaniem sylwety.

„Idzie zima, chudy nie przetrzyma”- teatrzyk sylwet na podstawie wiersza Marii Kownackiej na temat ...