Dodaj publikację
Autor
Barbara Skibińska-Tołysz
Data publikacji
2023-06-30
Średnia ocena
0,00
Pobrań
17

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć z dziećmi 6-letnimi.
 Pobierz (docx, 17,7 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć

Termin zajęć: 22.11.2022

Prowadząca: Barbara Skibińska-Tołysz

Grupa: dzieci sześcioletnie

Czas: 40 min

Temat dnia: Dzień Pluszowego Misia

Cele ogólne:

- doskonalenie pracy indywidualnej i grupowej,

- rozwijanie dużej i małej motoryki,

– rozwijanie umiejętności wypowiadania się pełnymi zdaniami na podany temat,

- zapoznanie dzieci z historią powstania Dnia Pluszowego Misia.

Cele szczegółowe- dziecko:

- prezentuje przyniesionego misia;

- zna historię powstania pluszowego misia;

- uczestniczy w zabawie ruchowej;

- dokonuje analizy i syntezy słuchowej;

- czyta globalnie wyraz miś

- zna obraz graficzny cyfr 1-10;

- przelicza elementy 1-5;

- dopasowuje cienie do obrazków misiów;

- kontynuuje sekwencje;

- układa z rozsypanki literowej wyraz miś;

- układa puzzle.

Metody pracy:

- słowna (pogadanka, pytania, piosenka);

- oglądowa (ilustracje);

- praktyczna (zadania do wykonania).

Formy pracy:

- indywidualna zróżnicowana;

- zbiorowa;

- grupowa.

Środki dydaktyczne: Ilustracje z misiami- bohaterami bajek i gatunkami niedźwiedzi, historyjka obrazkowa, prezentacja, pluszowe misie, kostki domina z liczbami i kropkami, odznaki, słoik z miodem, łyżeczki, plansze z zadaniami, nożyczki, klej, nagranie muzyczne.

Przebieg zajęć:

Wprowadzenie:

„Witam Was” – dzieci i N. siedzą w kole. Śpiewają wspólnie piosenkę wraz z pokazywaniem gestów oznaczających witanie się z dzieci z N.

N. rozpoczyna zajęcia inscenizując wiersz Jana Brzechwy pt. Miś.

„Proszę Państwa, oto miś

Miś jest bardzo grzeczny dziś.

Chętnie Państwu łapkę poda.

Nie chce podać? A to szkoda.”

Nauczyciel zadaje pytanie: Kto dziś obchodzi swoje święto?

Dzieci indywidualnie wypowiadają się na temat przyniesionego misia.

Część główna:

Czytanie globalne wyrazu miś.

Analiza słuchowa wyrazu miś.

Zapoznanie z historią powstania pluszowych misiów- prezentacja.

Smakowanie miodu.

Przeliczanie misiów zgodnie z kostką domina: cyfra i kropki.

Porównywanie misiów największy-najmniejszy.

Śpiewanie piosenki z elementami ruchu „Jedna łapka, druga łapka”.

Praca w grupach na dywanie: podawanie liczby sylab, dopasowywanie cieni do obrazka, przeliczanie, kontynuowanie sekwencji, układanie puzzli, układanie wyrazów z liter.

Praca w grupach przy stolikach: wycinanie, układanie i przyklejanie misia według instrukcji.

Prezentacja wykonanej pracy przez grupy.

Podsumowanie:

Ewaluacja: „Prawda, czy fałsz?” – N. rozdaje dzieciom lizaki- koło zielone (prawda) i koło czerwone (fałsz), dzieci znające litery dostają koło z literą P i F przytwierdzone do patyczka. N. wypowiada zdania w taki sposób, by dzieci mogły określić, czy są prawdziwe, czy fałszywe przez pokazanie odpowiedniego lizaka, np.:

- Wyraz miś zaczyna się na głoskę m.

- Wyraz miś ma jedną sylabę.

- To nie jest cyfra 2.

- Misie nie lubią miodu.

- Tutaj siedzi 5 misiów.

Rozdanie odznak oraz podziękowanie za udział w zajęciach.