Dodaj publikację
Autor
Ada Woźniak
Data publikacji
2023-07-03
Średnia ocena
0,00
Pobrań
32

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć do pracy indywidualnej z dzieckiem, u którego wystąpiła trudność odróżnienia prawej i lewej strony. Ćwiczenia zawarte w scenariuszu przystosowane są do dziecka z dysleksją uczęszczającego do 1 klasy szkoły podstawowej. Po zmodyfikowaniu, scenariusz można wykorzystać do pracy z grupą.
 Pobierz (docx, 267,5 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ – PRAWA I LEWA STRONA

Czas zajęć: 45 minut

Zajęcia indywidualne

Przeznaczony dla klas 1

Główny cel: Utrwalenie strony prawej i lewej

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- zapoznał się ze znajomością strony prawej i lewej

- słucha ze zrozumieniem

- utrwalił kolory

- utrwalenie części ciała

Narzędzia do pracy ze scenariuszem załączone są w aneksie, należy mieć również błękitną kartkę B5 lub A4

___________________________________________________________________________

Przebieg zajęć

Przywitanie z uczniem

Nauczyciel wita się z uczniem prawą i lewą ręką

„ Witam Ciebie prawą ręką (podaje mu prawą rękę), witam Ciebie lewą ręką (podaje mu lewą rękę)”

Kolorowy wierszyk

Nauczyciel czyta wierszyk, uczeń ma za zadanie słuchać ze zrozumieniem i układać wycięte rzeczy według poleceń w tekście.

(Narzędzia do ćwiczenia znajdują się w aneksie)

„ Na środku błękitnego nieba jest niebieska chmurka, po lewej stronie chmurki świeci żółte słoneczko. Niedawno padał deszcz, po którym wyszła kolorowa tęcza. Tęcza znajduje się po prawej stronie chmurki. Na samym dole obrazka znajduje się zielona trawa, na której rosną kolorowe kwiaty. Pod słoneczkiem rośnie duże drzewo, które posadził tata. Z prawej strony drzewa, wisi karmnik dla ptaszków, który zrobiła Krzyś ze swoim dziadkiem. Na środku obrazka, jest dom rodzinny Krzysia, który ma duży komin po prawej stronie dachu. Miedzy domem a drzewem stoi ławka. Z prawej strony domu jest czerwony samochód taty. „

Znam swoje części ciała

Uczeń wykonuje polecenia, o które prosi nauczyciel.

(Polecenia nauczyciel powinien wypowiadać wolno i wyraźnie)

Prawą ręka dotknij nosa

Lewą ręką dotknij nosa

Prawą ręką dotknij prawego oka

Lewą ręką dotknij lewego oka

Prawą ręką dotknij lewego oka

Lewą ręką dotknij prawego oka

Prawa ręką dotknij prawej stopy

Lewą ręką dotknij lewej stopy

Prawa ręką dotknij lewej stopy

Lewą ręką dotknij prawej stopy

Kolorowy pociąg

(Narzędzia do ćwiczenia znajdują się w aneksie)

Korzystając z kolorowych karteczek nauczyciel mówi:

„ Weź do ręki niebieską kartkę i połóż ją na środku stolika. Po prawej stronie będziemy układać kolory ciemne a po lewej kolory jasne”

Ewaluacja

Nauczyciel pyta się ucznia co znajduje się po jego lewej stronie.

Żegna się z uczniem prawą ręką, lewą ręką, prawą stopą i lewą stopą.

Aneksy:

Do ćwiczenia pierwszego

Do ćwiczenia czwartego