Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt lekcji
Przedmiot: Zajęcia Praktyczne
Temat lekcji: Spódnica podstawowa- sporządzenie układu kroju, oznaczenie i odszycie zaszewek.
Omówienie zadania.
Przygotowanie tkaniny, sprawdzenie szablonów.
Sporządzenie układu kroju.
Wykrojenie elementów z materiału i fliseliny.
Podklejenie paska, sprasowanie, obrzucenie overlockiem.
Oznaczenie zaszewek dopasowujących, sfastrygowanie.
Odszycie zaszewek w przodzie i tyłach, sprasowanie.
Podstawa programowa: krawiec 753105 (MOD.03.)
Cele nauczania:
Cele główne:
- uczeń przestrzega zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej- stanowisko prasowania
- uczeń wykonuje ściegi ręczne, wykorzystując przybory do szycia ręcznego
- uczeń wykonuje ściegi maszynowe, doskonaląc umiejętność stosowania maszyny stebnówki i overlocka
- uczeń stosuje elementy kontroli międzyoperacyjnej w trakcie wykonywania zadania wszycia paska
- uczeń konsekwentnie realizuje zaplanowane zadania i rozwija swoją kreatywność
- uczeń doskonali kształcenie umiejętności poprawnego stosowania słownictwa zawodowego
Cele operacyjne:
- uczeń doskonali technikę sporządzania układu kroju
- uczeń wykorzystuje umiejętność zastosowania ściegów ręcznych ( pętelkowy, fastryga)
- uczeń wykorzystuje umiejętność pracy z maszyną stebnówką i overlockiem
- uczeń stosuje i doskonali umiejętność odpowiednich operacji prasowania
- uczeń doskonali umiejętność samokontroli
- uczeń doskonali umiejętność konsekwentnej realizacji zaplanowanych działań
- uczeń doskonali umiejętność radzenia sobie ze stresem
Metody nauczania:
- pokaz z objaśnieniem
- instruktaż wstępny i bieżący
- wykonanie poszczególnych etapów zadania
Środki dydaktyczne:
- ćwiczenie układ kroju- plansze
- model gotowej spódnicy
Przebieg zajęć:
Instruktaż wstępny:
- Czynności organizacyjne- przygotowanie uczniów do zajęć, sprawdzenie obecności
- Podanie i zapisanie na tablicy tematu lekcji
- Omówienie tematu lekcji:
* pokazanie zastosowania wykonywanego ćwiczenia w odzieży
* szczegółowe omówienie poszczególnych etapów wykonania ćwiczenia
* zwrócenie uwagi na konieczność starannego wykonywania poszczególnych czynności
* omówienie zasadności wykonywania poszczególnych operacji obróbki parowo- cieplnej
* powtarzanie najważniejszych faz wykonania zadania w zależności od potrzeb uczniów
* pytania uczniów
- Omówienie kryteriów oceny ćwiczenia:
* dokładność i staranność wykonania poszczególnych zadań
* praca zgodna z przepisami BHP i regulaminem warsztatowym
* estetyka ćwiczenia
Instruktaż bieżący:
- Rozwiązywanie ewentualnych sytuacji problemowych podczas wykonywania zadania przez uczniów
- Doskonalenie umiejętności manualnych uczniów
- Doskonalenie umiejętności obsługi maszyny stębnówki i overlocka
- Zastosowanie i doskonalenie posługiwania się słownictwem zawodowym
Czynności końcowe:
- Podsumowanie zajęć
- Prezentacja przez uczniów wykonanego zadania
- Uporządkowanie stanowiska pracy
- Zakończenie zajęć.