Dodaj publikację
Autor
Dorota Jamroży
Data publikacji
2023-07-17
Średnia ocena
0,00
Pobrań
32

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Przykład do zajęć logopedycznych.
 Pobierz (docx, 16,1 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT ZAJĘĆ

Nazwa szkoły:

Data obserwacji: 29.03.2023

Nazwisko nauczyciela prowadzącego zajęcia:

Rodzaj zajęć: zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju

Nazwa zajęć: zajęcia logopedyczne

Temat zajęć: Utrwalanie poprawnej wymowy głoski „sz” w wyrazach i wyrażeniach.

Cel ogólny zajęć: Utrwalanie poprawnej wymowy głoski ,,sz’’, wzbogacenie słownictwa.

Cele operacyjne:

Dziecko umie:

- wykonać ćwiczenia oddechowe,

- wykonać ćwiczenia narządów artykulacyjnych,

- prawidłowo wymówić głoskę ,,sz’’ w nagłosie, śródgłosie i wygłosie wyrazów, wyrażeniach dwuwyrazowych,

- powtórzyć wyrażenia za logopedą,

- nagrać i odsłuchać swój głos.

Metody pracy wg dydaktyki ogólnej:

- aktywizująco – twórcze z problemowymi,- słowne,- oglądowe,- działań praktycznych.

Metody pracy z dzieckiem niepełnosprawnym:

- elementy pedagogiki zabawy.

Formy pracy: indywidualna.

Pomoce dydaktyczne: lustro, słomki, kolorowa farbka, bańki mydlane, trąbka, piórka, laptop, dostęp do internetu, karta pracy przygotowana przez nauczyciela, platforma MTalnet.

Przebieg zajęć:

Czynności organizacyjne, powitanie.

Ćwiczenia oddechowe – dmuchanie baniek mydlanych, dmuchanie w piórka, dmuchanie w trąbkę, rozdmuchiwanie farbki przez słomkę.

Ćwiczenia narządów artykulacyjnych przed lustrem:

konik – kląskanie czubkiem i środkiem języka;

winda – otwórz szeroko buzię, poruszaj językiem tak jakby był windą - raz do góry, raz do dołu;

malarz – malujemy pędzlem (język) sufit (podniebienie) – zaczynamy od zębów w stronę gardła;

młotek – wbijamy gwoździe w ścianę. Zamieniamy język w młotek, który będzie wbijał w ścianę (wałek dziąsłowy) zaczarowane gwoździe (najpierw należy szpatułką lub zimną łyżeczką dotknąć podniebienia tuż za górnymi siekaczami nazywając je np. zaczarowanym miejscem lub parkingiem – w tym miejscu język powinien „przybijać” gwoździe);

liczenie ząbków – dotykanie czubkiem języka kolejnych ząbków na górze i na dole przy szeroko otwartej buzi;

żyrafa – ma długą szyję, którą potrafi wyciągnąć wysoko do góry – a jak daleko ty sięgniesz swoim językiem?;

słoń – ma długą trąbę, którą potrafi wszędzie sięgnąć – a czy ty potrafisz dotknąć językiem ostatniego zęba na górze? ( na dole, nosa, brody, ucha itd.);

sklejanie pierogów – nagryzanie brzegów języka zębami (masaż i rozciąganie języka);

wyżymaczka – przeciskanie języka przez maksymalnie zbliżone do siebie zęby

półeczka – wysuwanie szerokiego języka z buzi nie dotykając zębów.

Zabawa ruchowa ,,Koniki”.

Ćwiczenia prawidłowej wymowy głoski ,,sz” z wykorzystaniem platformy MTalent – dziecko pod kierunkiem logopedy wykonuje ćwiczenia według instrukcji.

Wykonanie zadania z karty pracy.

Ćwiczenia relaksacyjne i podsumowanie zajęć.

Logopeda przygotowuje dodatkowe zadania dla dziecka.

Opracowała: