Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt lekcji
Przedmiot: Wytwarzanie Wyrobów Odzieżowych
Nauczyciel prowadzący:
Klasa:
Data:
Czas trwania zajęć: 6 godzin lekcyjnych
Temat lekcji: Przybornik szkolny.
Omówienie modelu i jego zastosowania.
Obliczenie zużycia materiału, przygotowanie tkaniny.
Sporządzenie układu kroju, rozkrój materiału- wyjaśnienie pojęcia układ kroju, symbolu nitka prosta, forma i szablon odzieżowy.
Zaplanowanie operacji technologicznych związanych z uszyciem przybornika.
Uszycie kieszonki, sprasowanie.
Naszycie kieszonki wg oznaczeń.
Zamocowanie tasiemek do wiązania.
Przygotowanie do oszycia po lewej stronie- zafastrygowanie przybornika.
Podstawa programowa: kształcenie w zawodzie Technik przemysłu mody 311941 (MOD.03, MOD.11)
Cele nauczania:
Cele główne:
- uczeń przestrzega zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej- stanowisko prasowania (BHP pkt 9)
- uczeń wykonuje ściegi ręczne, wykorzystując przybory do szycia ręcznego
- uczeń doskonali umiejętności szycia na maszynie stębnówce
- uczeń konsekwentnie realizuje zaplanowane zadania i rozwija swoją kreatywność (KPS pkt 2)
- uczeń doskonali kształcenie umiejętności poprawnego stosowania słownictwa zawodowego
Cele operacyjne:
- uczeń poznaje sposób uszycia kieszonki, naszywania kieszeni ( zamocowanie)
- uczeń wykorzystuje umiejętność zastosowania ściegów ręcznych ( fastryga)
- uczeń wykorzystuje i doskonali umiejętność szycia maszyną stębnówką
- uczeń stosuje i doskonali umiejętność odpowiednich operacji prasowania
- uczeń doskonali umiejętność planowania działań i konsekwentnie je realizuje
- uczeń doskonali umiejętność samokontroli
Metody nauczania:
- pokaz z objaśnieniem
- instruktaż wstępny i bieżący
- wykonanie poszczególnych etapów zadania
Środki dydaktyczne:
- plansze z ćwiczeniami
- model przybornika produkcyjnego
Przebieg zajęć:
Instruktaż wstępny:
- Czynności organizacyjne- przygotowanie uczniów do zajęć, sprawdzenie obecności
- Podanie i zapisanie na tablicy tematu lekcji
- Omówienie tematu lekcji:
* pokazanie zastosowania wykonywanego zadania na przykładzie przybornika produkcyjnego
* szczegółowe omówienie poszczególnych etapów pracy, angażowanie uczniów do kreatywnego myślenia- poprzez wspólne układanie planu pracy
* zwrócenie uwagi na staranne wykonywanie poszczególnych czynności
* omówienie zasadności wykonywania poszczególnych operacji obróbki parowo- cieplnej
* wykonanie zadania
* pytania uczniów
- Omówienie kryteriów oceny ćwiczenia:
* dokładność i staranność wykonania poszczególnych etapów pracy
* praca zgodna z przepisami BHP i regulaminem warsztatowym
* estetyka i poprawność wykonanej pracy
Instruktaż bieżący:
- Rozwiązywanie ewentualnych sytuacji problemowych podczas wykonywania zadania przez uczniów
- Doskonalenie umiejętności manualnych uczniów w szyciu maszynowym
- Zastosowanie i doskonalenie posługiwania się słownictwem zawodowym
Czynności końcowe:
- Podsumowanie zajęć
- Uporządkowanie stanowiska pracy
- Zakończenie zajęć.