Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNYCH
DLA GRUPY DZIECI 4-LETNICH
Prowadzący: Anna Jopek
Temat tygodnia: Zimno, coraz zimniej
Temat dnia: „Co robią zwierzęta przed nadejściem zimy?”
Data: 21.11.2019r.
Grupa: 4-latki
Hasła programowe:
kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania
wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt
wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci
Cele operacyjne, dziecko:
- kształtuje umiejętność uważnej obserwacji przyrody,
- dostrzega zmiany zachodzące w przyrodzie w związku z nadejściem zimy
- wypowiada się na temat wysłuchanego tekstu literackiego
- potrafi zapamiętać i powtórzyć co było przedstawione na obrazkach
- zna zwierzęta leśne
- potrafi wskazać i nazwać poszczególne części ciała
- cierpliwie czeka na swoją kolej
- bezpiecznie porusza się po sali podczas zabawy
- stosuje się do poleceń nauczyciela
- reaguje na dźwięki
- Metody: słowna, czynna, pokazowa
Formy: indywidualna, grupowa
Pomoce: tamburyno, nagranie z piosenką, wiersz, ilustracje do utworu,
Przebieg:
Wysłuchanie wiersza pt. „Zapasy na zimę” Wandy Grodzieńskiej
Biegnie myszka po ściernisku,Trzyma ziarnko zboża w pyszczku.Trzeba zbierać okruszyny,By nie zginąć pośród zimy.Skacze, skacze wiewióreczkaPo szumiącym lesie.Zrywa orzech na leszczynieI do dziupli niesie.Trzeba zbierać już zapasyNa zimowe ciężkie czasy!Pije pszczółka miód na kwiatku,Długą trąbkę stula,Wnet zabrzęczy, wnet poleciZ powrotem do ula.Trzeba zebrać dużo miodu,By nie było w zimie głodu!Wyjrzał zając spod jałowca.Cóż to za krzątanie?To już jesień - brzęczy pszczółkaJesień, miły panie.Zbierz korzonki, zbierz kapustęI brzozową korę,Byś, zajączku, nie był głodnyW tę zimową porę!
Próba odpowiedzi na pytanie „Co robią zwierzęta przed nadejściem zimy?” na podstawie w/w wiersza oraz doświadczeń dzieci,
- omówienie zwierząt, które występowały w wierszu,
- przypisanie im ich przysmaków
- posługiwanie się liczebnikami porządkowymi podczas przeliczania ilustracji
Zabawa „Deszczowa chmurka” – dzieci w rytm tamburyna biegają po sali, na mocne uderzenie zwijają się w kulkę, chowają głowę – pada deszcz. Znów biegają w rytm tamburyna. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.
Zabawa muzyczno-ruchowa do piosenki „Taniec przyklejaniec” – wykonywanie poleceń do piosenki, utrwalanie części ciała.
Praca z kartami nr 18 – „Kto śpi, a kto nie?”
Dzieci wypychają rysunki zwierząt i kładą je przed sobą. Nauczyciel zadaje pytanie, jak nazywają się te zwierzęta (niedźwiedź, suseł, borsuk, jeż, nietoperz, świstak, sarna, dzik, sowa, wilk). N. prosi, aby dzieci ułożyły obok siebie zwierzęta, które nie zasypiają na zimę (sarna, dzik, sowa, wilk),
a pod nimi te, które zasypiają (niedźwiedź, suseł, borsuk, jeż, nietoperz, świstak). N. sprawdza, czy dzieci dobrze wykonały zadanie. N. mówi, teraz policzymy zwierzęta, które nie zasypiają na zimę. N. razem z dziećmi głośno przelicza do 4. Zwraca ...