Dodaj publikację
Autor
Bogdan Bajek
Data publikacji
2023-09-28
Średnia ocena
0,00
Pobrań
3

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Informacja o praktykach w ramach projektu Erasmus+ EZN Wrocław 2023
 Pobierz (docx, 15,2 KB)

Podgląd treści

Europejskie praktyki zawodowe dla uczniów Elektronicznych Zakładów Naukowych we Wrocławiu.

Generalnym celem projektu Erasmus+ to podnoszenie poziomu kształcenia w obszarze europejskim. Charakteryzuje się rozwijaniem współpracy w obszarze międzynarodowym pomiędzy europejskimi instytucjami i organizacjami. Program obejmuje m.in. praktyki stażowe na terenie państw Unii Europejskiej.

Staż umożliwia poznawanie regionów europejskich, doskonalenie i rozwijanie posługiwania się językami obcymi, poznawanie nowego środowiska i znajdowanie się w nim. Odbywając staż w innym kraju, innym środowisku, staż umożliwia również indywidualny rozwój, poznania dziedzictwa danego kraju regionu oraz bezpośredni kontakt z kulturą danego kraju czy regionu. Program Erasmus umożliwia również zapoznanie się z innymi warunkami pracy.

I takie cele obrali uczestnicy Erasmus+ z Elektronicznych Zakładów Naukowych, którzy spędzili na Wyspach Kanaryjskich, na wyspie Fuerteventura w miejscowości Corralejo.

Uczestnicy zostali zakwaterowani w hotelu Surfing Color, tuż przy oceanie. Następnego dnia wszyscy uczniowie byli przydzieleni do swoich firm i zapoznali się z obowiązkami nałożonymi przez pracodawców.

Głównie były to czynności związane z kierunkami kształcenia i umiejętnościami, które uczniowie nabywają w szkole macierzystej. Po rozmowach z uczniami, wszyscy byli zadowoleni z powierzonych im zadań i czynności. W trzecim tygodniu stażu wszystkie firmy zatrudniające stażystów zostały odwiedzone przez opiekunów, aby dowiedzieć się jak się sprawują, jak wykonują nałożone na nich zadania.

Opinie pracodawców były bardzo pozytywne. Podkreślali punktualność, zaangażowanie, profesjonalne wykonywanie prac, jak również kreatywność. Do zadań należały m.in. instalacja okablowania strukturalnego sieci komputerowych, montaż filmów reklamowych i informacyjnych, rozbudowa stron WWW, przeszukiwanie baz danych.

W czasie trwania praktyk uczniowie uczestniczyli w wycieczkach krajoznawczych i mogli zauroczyć się sąsiednimi wyspami Lobos oraz Lanzarote. I mimo, że na tych wyspach roślinności nie zbyt dużo, obie mają swój urok. Na obydwu wyspach nie brakowało wspaniałych, malowniczych widoków. Dużą atrakcją na wyspie Lanzarote była winnica La Geria. Winorośla uprawiane są na piaskach wulkanicznych, a sposób uprawiania ich tworzy fascynujące widoki. Prace na tych winiarniach odbywają się ręcznie, a samo winobranie odbywa się w lipcu, a więc o wiele wcześniej niż w innych rejonach Europy.

Obie wycieczki były zorganizowane przez Sun Dreams Global. Natomiast trzecia wycieczka została zorganizowana z inicjatywy samych uczniów a jej celem był Parue Natural de Corralejo i jego malownicza część Dunas de Corralejo. Uczniowie mogli podziwiać spore obszary przepięknych wydm jak również prawdziwe oblicze oceanu – wysokie fale, które uniemożliwiały pływanie. Bezpieczeństwo było strzeżone przez ratowników bardzo restrykcyjnie. Na wycieczkę część uczniów udała się pieszo, a część rowerami wypożyczonymi z hotelu.

Innym celem pieszych wycieczek była też plaża popkornowa.

W ...