Dodaj publikację
Autor
Monika Salamon
Data publikacji
2023-12-04
Średnia ocena
5,00
Pobrań
50

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Dnia 16.11.2023r. na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12.12.1995r., z inicjatywy UNESCO. Święto ma na celu promowanie postaw szacunku, empatii i akceptacji w stosunku do każdego człowieka. Głównym celem warsztatów jest przede wszystkim uwrażliwienie dzieci i młodzież na wszelkie przejawy nietolerancji i przemocy wobec innych poprzez działania nie tylko teoretyczne, ale również praktyczne (zabawy, ćwiczenia itp.)
 Pobierz (docx, 9,0 KB)

Podgląd treści

ŚWIATOWY DZIEŃ TOLERANCJI – 15.11.2023

KAŻDY INNY, WSZYSCY RÓWNI - WARSZTATY

Scenariusz warsztatów

opracowała: Monika Salamon

Dnia 16.11.1023r. na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12.12.1995r., z inicjatywy UNESCO. Święto ma na celu promowanie postaw szacunku, empatii i akceptacji w stosunku do każdego człowieka.

Z tej okazji w naszej szkole 15.11.2023r. odbędą się warsztaty prowadzone przez nauczycieli wspomagających. Będą trwać 4 godziny lekcyjne, przed pokojem nauczycielskim, podczas których chętni uczniowie z klas 1-8 będą w nich aktywnie uczestniczyć.

Głównym celem warsztatów jest przede wszystkim uwrażliwienie dzieci i młodzież na wszelkie przejawy nietolerancji i przemocy wobec innych poprzez działania nie tylko teoretyczne, ale również praktyczne (zabawy, ćwiczenia itp.)

Cele szczegółowe:

- zapoznanie z terminem tolerancja,

- pokazanie, że odmienność może być twórcza i może nas rozwijać,

- zrozumienie barier, z jakimi spotykają się na co dzień osoby niepełnosprawne,

- przeciwdziałanie stereotypom,

- kształtowanie umiejętności pracy zespołowej i podejmowania wspólnych decyzji,

- uświadomienie groźnego zjawiska nietolerancji wobec innych.

Organizatorzy:

Zespół Nauczycieli Wspomagających

Czas trwania:

4 godziny lekcyjne

Odbiorcy:

Uczniowie klas I – VIII

Metody:

- dyskusja

- pogadanka

- metoda problemowa

- metoda projektu

- burza mózgów

- ćwiczenia indywidualne

- ćwiczenia integrujące

- zabawy

Środki:

- Kartki, brystole, szary papier

- kredki,

- miski z materiałami sypkimi (piasek, groch), owocami, warzywami (cebula, banan, pomarańcza itp.),

- opaski na oczy,

- stoliki,

- klocki,

- piłeczki,

- woreczki,

- poduszki sensoryczne,

- folia bąbelkowa

PRZEBIEG WARSZTATÓW

Wprowadzenie

Powitanie uczestników na warsztatach przez nauczycieli wspomagających prezentujących się jako Tolerancja i jej siostry: Akceptacja, Sympatia i Wyrozumiałość. Siostry na zachętę rozdają dzieciom odznaki z napisem „Dzień Tolerancji”, które mają na celu zmotywować dzieci do dalszej zabawy. Każda z nich będzie prowadziła inny sektor warsztatowy: teoretyczno-plastyczny, sensoryczny, zabawowy, praktyczny. Przedstawienie dzieciom głównego celu warsztatów i przedstawienie według jakich kryteriów będziemy pracować. Opisanie, co sprzyja tolerancji, co przeszkadza w równym traktowaniu innych osób. Wspomnienie o osobach niepełnosprawnych, ile barier napotykają w środowisku szkolnym bądź lokalnym. Dzieci same formułują regułkę tolerancji.

Zadanie 1

Pierwsza grupa będzie pracowała w sektorze teoretyczno – praktycznym, który ma polegać głównie na wykonaniu prac plastycznych przez dzieci na temat: Jakie składniki trzeba połączyć, aby powstała tolerancja? Każdy uczeń na kartce ma zobrazować swoją wizję tolerancji i wypowiedzieć się na temat swojej pracy. Dzieci opowiedzą jak widzą tolerancję , następnie opiszą, co narysowały. Prace uczniów prowadzący wieszają na tablicy, na głównym korytarzu. Powstaje dyskusja na temat powstałych obrazków. Dzieci będą również rozwiązywać łamigłówki o powyższej tematyce oraz zapisywać słowo tolerancja alfabetem Braille’a.

Burza mózgów: Jak ty zrozumiałeś ...