Dodaj publikację
Autor
Ewa Nogalska
Data publikacji
2024-02-14
Średnia ocena
0,00
Pobrań
21

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji Funkcje językowe wykorzystany podczas lekcji otwartej dla uczniów szkoły ponadpodstawowej.
 Pobierz (docx, 20,4 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji

Język polski

Data: 07.03.2023 r.

Czas trwania zajęć lekcyjnych: 45minut

Temat: Funkcje tekstów językowych.

Cel ogólny:

odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji,

porządkowanie informacji w zależności od ich funkcji w przekazie,

rozpoznawanie funkcji tekstów.

Cele operacyjne:

Uczeń:

potrafi wymienić podstawowe funkcje języka,

umie rozpoznać w tekstach funkcje stanowiące, magiczne,

potrafi wskazać w tekstach pisanych funkcje komunikatywne,

odczytuje sens tekstów pisanych,

czyta ze zrozumieniem i interpretuje fragmenty tekstów pisanych,

potrafi odczytać i poprawnie zinterpretować intencje nadawczo-odbiorcze w procesie komunikacji,

słucha ze zrozumieniem,

umie porządkować przekazywane informacje,

potrafi na bieżąco selekcjonować analizowany materiał.

Cele wychowawcze:

rozwijanie aktywności umysłowej,

kształtowanie motywacji do zdobywania wiedzy i umiejętności, współdzielenie się wiedzą,

rozwijanie współpracy i komunikacji.

Metody i formy pracy:

metody aktywizujące: mapa myśli, dywanik pomysłów,

elementy wykładu,

praca z tekstem pisanym,

metoda eksponująca-film,

metoda dyskusji,

praca w grupach,

praca indywidualna.

Środki dydaktyczne:

karta pracy wyświetlana na projektorze ( załącznik 1),

fragmenty tekstów pisanych, wyświetlane na projektorze ( załącznik 2),

fragmenty tekstów pisanych ( załącznik 3),

karta pracy ( załącznik 4),

karta pracy- praca domowa ( załącznik 5),

papier A0,

film,

pisaki,

samoprzylepne karteczki

projektor

komputer z dostępem do Internetu

Przebieg zajęć lekcyjnych:

I Czynności organizacyjne:

Wpisanie tematu lekcyjnego do dziennika elektronicznego, sprawdzenie obecności uczniów.

II Część wstępna:

Podanie uczniom tematu lekcji, przedstawienie celów lekcji.

III Część realizacyjna:

Nauczyciel wraz z uczniami dokonuje przypomnienia wiadomości z ostatnich lekcji na temat funkcji językowych, tworząc mapę myśli. Uczniowie zapisują swoje pomysły na tablicy, które są omawiane następnie przez nauczyciela. ( metoda ,,mapa myśli”).

Uczniowie oglądają krótkie filmy, na podstawie którego starają się określić intencje nadawczo-odbiorcze oraz dostrzec treści: informującą, stanowiącą, poetycką, mającą wpływ na odbiorcę wypowiedzi oraz służącą wyrażeniu uczuć. Nauczyciel prosi, aby uczniowie zanotowali dostrzegane funkcje językowe w oglądanych filmach. Następnie omawiane są wspólnie za pomocą dyskusji sytuacje w filmie, w których występują funkcje językowe. ( metoda dyskusji)

Nauczyciel wyświetla na projektorze zadanie polegające na połączeniu w pary przytoczone wypowiedzi z rodzajami funkcji, które w nich dominują. Uczniowie wykonują zadanie, nauczyciel je podsumowuje. ( załącznik 1)

Następnie wyświetlane są przez nauczyciela fragmenty tekstów pisanych, uczniowie odczytują je na głos, dokonują ich interpretacji oraz wskazują w nich funkcje językowe. Nauczyciel omawia poprawność wskazanych przez uczniów funkcji. ( załącznik 2)

Uczniowie pracujący w zespołach, czytają przygotowane krótkie teksty pisane przez nauczyciela. Zadaniem uczniów jest interpretacja krótkiego tekstu oraz wskazanie funkcji językowych w tych tekstach. Po wykonanej pracy omawiane są przez zespoły rezultaty pracy. ( załącznik 3, załącznik zawiera również tekst i zadanie do ...