Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt lekcji
Język polski
Data: 22.11.2022 r.
Czas trwania zajęć lekcyjnych: 2x45minut
Temat: Życie w obozie śmierci, Tadeusz Borowski, Opowiadania.
Autoportret człowieka zlagrowanego, Tadeusz Borowski, Opowiadania.
Cel ogólny:
poznanie biografii Tadeusza Borowskiego,
zdobycie wiedzy na temat warunków i życia więźniów w obozie koncentracyjnym,
poznanie pojęcia człowiek zlagrowany,
odczytanie sensu tekstu literackiego i ikonicznego na temat literatury wojennej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
dostrzega i wyjaśnia tragizm biografii Borowskiego,
potrafi zauważyć i wyjaśnić pozorny autobiografizm utworu,
czyta ze zrozumieniem i interpretuje fragmenty opowiadań Borowskiego,
umie podać właściwe odpowiedzi na pytania do fragmentów tekstów Borowskiego,
wypowiada wnioski na temat wpływu sytuacji obozowych na postawy ludzkie, swoje obserwacje popiera cytatami,
omawia obraz obozowego życia, przywołując przykłady z tekstów,
na podstawie fragmentów tekstu charakteryzuje Tadka, bohatera utworów Borowskiego, poprawnie używa pojęcia „zlagrowanie”,
omawia kreację postaci, wskazując na jej deheroizację,
wypowiada się na temat degradacji norm moralnych i redukcji osobowości,
uczestniczy w dyskusji, podając odpowiednie argumenty,
odczytuje sens tekstu ikonicznego,
interpretuje tekst ikoniczny, przedstawia swoje stanowisko i je uzasadnia, przywołując inne teksty literackie z tematyki wojennej,
potrafi konstruować pytania, na podstawie przeczytanego tekstu literackiego.
Cele wychowawcze:
rozwijanie aktywności umysłowej,
kształtowanie motywacji do zdobywania wiedzy i umiejętności, współdzielenie się wiedzą,
rozwijanie współpracy i komunikacji.
Metody i formy pracy:
metody aktywizujące: mapa myśli, dywanik pomysłów, heureza na opak,
metoda dyskusji,
elementy wykładu,
praca z tekstem literackim i ikonicznym,
praca w grupach,
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
fragmenty Opowiadań Tadeusza Borowskiego: Proszę państwa do gazu, Ludzie którzy szli, Dzień na Harmenzach ( załącznik 1),
karta pracy ( załącznik 2),
cytaty z Opowiadań Borowskiego ( załącznik 3),
tekst ikoniczny ( załącznik 4),
fragment opowiadania Dzień na Harmenzach ( załącznik 5),
ankieta ( załącznik 6)
papier A0
pisaki
samoprzylepne karteczki
projektor
komputer z dostępem do Internetu
Przebieg zajęć lekcyjnych:
I Czynności organizacyjne:
Wpisanie tematu lekcyjnego do dziennika elektronicznego, sprawdzenie obecności uczniów.
II Część wstępna:
Podanie uczniom tematu lekcji, przedstawienie celów lekcji.
III Część realizacyjna:
Nauczyciel wraz z uczniami dokonuje przypomnienia treści z ostatnich lekcji na temat wizji obozu koncentracyjnego w poznanych utworach literackich.
Nauczyciel przedstawia biografię Tadeusza Borowskiego, uczniowie na podstawie przeczytanych utworów autora szukają analogii do narratora opowiadań.
Uczniowie pracujący w zespołach, czytają przygotowane teksty na temat życia w obozie, przewożenia ludzi w wagonach bydlęcych oraz warunków obozowej egzystencji na podstawie opowiadań: Proszę państwa do gazu, Dzień na Harmenzach, Ludzie, którzy szli. Dokonują interpretacji fragmentów tekstów, wykonują polecenia do tekstu. Uczniowie odpowiadają na pytania dotyczące procesu dezynfekcji w obozie koncentracyjnym, codziennych warunków w obozie, warunków przewożenia ...