Dodaj publikację
Autor
Ewa Nogalska
Data publikacji
2024-02-14
Średnia ocena
0,00
Pobrań
15

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji dla uczniów szkoły ponadpodstawowej wykorzystany podczas lekcji otwartej „Satyra prawdę mówi” Ignacy Krasicki Do króla.
 Pobierz (docx, 24,7 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji

Język polski

Data: 04.12.2023 r.

Czas trwania zajęć lekcyjnych: 45minut

Temat: „Satyra prawdę mówi” Ignacy Krasicki Do króla.

Cel ogólny:

omówienie krytykowanych i ośmieszanych w satyrze wad Polaków,

odczytanie sensu tekstu literackiego, interpretacja wymowy utworu.

Cele operacyjne:

Uczeń:

czyta ze zrozumieniem i interpretuje fragmenty satyry Do króla,

wyjaśnia, kto jest źródłem krytyki w satyrze,

tworzy portret szlachcica oraz portret króla,

wypowiada wnioski na temat sylwetki króla oraz zarzutów stawianych królowi,

dostrzega celową grę literacką w satyrze Do króla,

wskazuje typowe wady społeczeństwa szlacheckiego i popiera swoje wnioski cytatami,

ocenia ukazaną w utworach szlachecką mentalność,

formułuje i uzasadnia własne sądy na temat aktualności satyr Krasickiego,

uczestniczy w dyskusji, podając odpowiednie argumenty,

rozumie istotę persyflażu w satyrze Do króla,

uzasadnia, że czytany tekst jest satyrą.

Cele wychowawcze:

rozwijanie aktywności umysłowej,

kształtowanie motywacji do zdobywania wiedzy i umiejętności, współdzielenie się wiedzą,

rozwijanie współpracy i komunikacji.

Kształtowane kompetencje kluczowe:

kompetencje cyfrowe,

kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.

Metody i formy pracy:

metody aktywizujące: mapa myśli, dywanik pomysłów, heureza na opak,

metoda dyskusji,

elementy wykładu,

praca z tekstem literackim,

praca w grupach,

praca indywidualna.

Środki dydaktyczne:

fragmenty utworu Do króla ( załącznik 1),

pytania pomocnicze w interpretacji utworu ( załącznik 2),

papier A0,

pisaki,

samoprzylepne karteczki,

projektor,

komputer z dostępem do Internetu.

Indywidualizacja nauczania:

Zastosowana została indywidualizacja dostosowana do uczniów, zgodna z zaleceniami zawartymi w orzeczeniu:

- dobór metod aktywizujących ( dywanik pomysłów, mapa myśli), które są skuteczne dla uczniów, w celu łatwego zapamiętania treści,

- częste podchodzenie do ucznia w trakcie samodzielnej pracy, w celu udzielania dodatkowej pomocy i wyjaśnień,

- dostosowanie tempa pracy do możliwości ucznia,

- praca w grupach ( grupa uczniów o różnych zdolnościach i wiadomościach - tak, aby każdy mógł się wykazać i być ważną częścią zespołu, co pozwala na większą aktywację i motywację w pracy.

- otrzymanie notatki, celem nadrobienia braków edukacyjnych w realizowanych zadaniach na lekcji.

Przebieg zajęć lekcyjnych:

I Czynności organizacyjne:

Wpisanie tematu lekcyjnego do dziennika elektronicznego, sprawdzenie obecności uczniów.

II Część wstępna:

Podanie uczniom tematu lekcji, przedstawienie celów lekcji.

III Część realizacyjna:

Nauczyciel wraz z uczniami dokonuje przypomnienia treści z ostatniej lekcji

na temat cech satyry jako gatunku literackiego oraz wiadomości o królu Stanisławie Auguście Poniatowskim.

Nauczyciel prosi uczniów, aby przeczytali przygotowane fragmenty tekstu satyry Do króla. Dokonują w zespołach interpretacji tekstu oraz wykonują polecenie

do tekstu. Charakteryzują zarzuty, które były postawione królowi. Swoje myśli zapisują, przyklejają na przygotowaną mapę myśli i omawiają wnioski na forum klasy. ( Metoda mapa ...