Dodaj publikację
Autor
Bożena Dąbrowska
Data publikacji
2024-02-14
Średnia ocena
0,00
Pobrań
12

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz dla klasy VII.
 Pobierz (docx, 17,0 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI W KLASIE VII

Temat: Energia i praca.

Cel ogólny:

Uczeń posługuje się pojęciem pracy mechanicznej i oblicza pracę mechaniczną.

Cele szczegółowe

-uczeń:

•wie, że praca jest wykonywana wtedy, gdy pod działaniem siły ciało przemieszcza się lub ulega odkształceniu

•wie, że praca jest wprost proporcjonalna zarówno do wartości działającej siły, jak i do przemieszczenia ciała

•wie, że siła działająca prostopadle do przemieszczenia ciała nie wykonuje pracy

•wie, że jednostką pracy jest dżul (J)

•umie podać przykłady pracy w sensie fizycznym

•umie mierzyć siłę i przemieszczenie w celu obliczania pracy

•umie obliczać pracę ze wzoru W = F · s

•umie przekształcać wzór na pracę do postaci, z której obliczy siłę lub przesunięcie

•zna rodzaje energii

Metody:

• obserwacje,

• burza mózgów,

• dyskusja,

• rozwiązywanie zadań.

Formy:

•praca z całą klasą,

•praca w grupach,

•praca indywidualna.

Środki dydaktyczne:

- podręcznik,

- tablica interaktywna,

- karty pracy

Przebieg zajęć:

Wprowadzenie

Sprawdzenie listy obecności uczniów.

Wprowadzenie do tematu lekcji.

Zapoznanie uczniów z tematem i celem lekcji.

Temat: Energia i praca.

Cel dla ucznia: Nauczysz się rozpoznawać przykłady pracy mechanicznej,

poznasz wzór na jej obliczanie, a zdobyte umiejętności wykorzystasz do

rozwiązywania zadań.

Kryteria sukcesu:

- podajesz przykłady pracy w sensie fizycznym

- potrafisz określić jakie warunki muszą być spełnione, aby była wykonana praca

mechaniczna

- potrafisz obliczyć wartość pracy

- stosujesz działania na jednostkach

Realizacja

Burza mózgów: Proszę podać przykłady wykonania pracy.

Uczniowie podają przykłady różnych prac w życiu codziennym.

Wprowadzenie pojęcia pracy mechanicznej.

Wprowadzenie wzoru i jednostki pracy https://www.youtube.com/watch?v=pwL-2bYOVyc.

Nauczyciel wyjaśnia, że oznaczenia symboli prac, siły i przesunięcia pochodzą od angielskich słów: W – work, F - force, s – shift.

Omówienie sytuacji z życia codziennego, gdy działamy siłą, ale nie wykonujemy pracy mechanicznej.

Omówienie podstawowych rodzajów energii Co to jest energia? | Pi-stacja (pistacja.tv)

Rozwiązywanie zadań:

a) zadanie 1 str. 202

Uczniowie rozwiązują zadanie w parach. Rozwiązanie prezentują na tablicy.

b) zadanie 2 str.203

Uczniowie wspólnie rozwiązują zadanie.

c) zadanie 5 str. 203

Uczniowie samodzielnie wykonują zadanie. Rozwiązanie prezentują na tablicy.

Podsumowanie

Zadanie pracy domowej: zadanie 3,6 str. 2,3

Opracowała – B. Dąbrowska