Dodaj publikację
Autor
Bożena Dąbrowska
Data publikacji
2024-02-14
Średnia ocena
0,00
Pobrań
21

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz dla klasy VII.
 Pobierz (docx, 183,5 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji informatyki dla klasy VII

Temat: Internet jako źródło informacji

Cele ogólne

 wykorzystanie różnych sposobów wyszukiwania informacji w Internecie

 poznanie przepisów prawa związanych z korzystaniem z Internetu

Cele operacyjne

Uczeń:

 zna Internet, jako źródło informacji i korzysta z niego,

 wyszukuje zagadnienie w Internecie wskazane przez nauczyciela,

 odróżnia opracowania naukowe od stron www, na których nie można się oprzeć przy opracowywaniu referatów i prac kontrolnych,

 jest świadomy zagrożeń wnikających z nieprawidłowego użytkowania komputera,

 przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas pracy w sieci komputerowej i Internecie,

 przestrzega przepisów prawa podczas korzystania z Internetu,

 potrafi odpowiednio korzystać z programu Microsoft Word.

Metody pracy

 pogadanka, dyskusja

 ćwiczeniowa

 praca z komputerem

Formy pracy

 praca w parach

praca z całą klasą

Pomoce dydaktyczne

 komputer z dostępem do Internetu,

 projektor multimedialny+ekran

 karty pracy

Przebieg lekcji

Część wprowadzająca

Sprawy organizacyjno -porządkowe:

 sprawdzenie listy obecności, pracy domowej,

 zapoznanie uczniów z tematem, celami i formami pracy,

 zapisanie tematu lekcyjnego w dzienniku lekcyjnym.

Część realizująca

1. Obejrzenie krótkich filmów o bezpiecznym Internecie

https://www.youtube.com/watch?v=9POPy1zoYZw

https://www.youtube.com/watch?v=OSb4xcjeF0s

2. Podzielenie uczniów na grupy i rozdanie kart pracy

Odpowiedzi na pytania zapisz w edytorze tekstu WORD w pliku pt. Informacje

1. Która polska piosenkarka otrzymała Złotego Fryderyka w 2017 roku?

2. Ile składników mineralnych powinno być w litrze wody ?

3. Kto wypowiedział słowa „To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”?

4. Podaj tytuł i autora powieści, w której występuje Anzelm Bohatyrowicz.

5. Co przedstawia herb Albanii?

6. Do jakiego gatunku należy płetwal błękitny?

Zadanie 1

Zadanie 2

Zaplanuj wycieczkę do Gdańska na pięć dni. Wykorzystując różne źródła internetowe uzupełnij tabelę.

Pogoda w Zakopanem(temperatura powietrza ,zachmurzenie)

………………………………………….

Miejsca warte zwiedzenia

………………………………………….

Godziny przyjazdu i odjazdu pociągu/autobusu.

Cena biletu.

………………………………………….

Miejsce noclegowe/hotel

Cena za dobę

………………………………………….

Zadanie 3

Nauczyciel wyświetla na ekranie zabytkowe samochody. Zadaniem uczniów jest znaleźć je w Internecie i określenie z którego roku pochodzą oraz jak się nazywają.

Część podsumowująca

 Nauczyciel sprawdza prawidłowe odpowiedzi każdej z grup i zlicza poprawne odpowiedzi. Ocenia pracę.

 Nauczyciel zadaje pracę domową. Korzystając z Internetu, sprawdź, jakie filmy mają w najbliższym czasie premierę w kinie. Odpowiedzi zapisz w dokumencie dowolnego edytora tekstu, pod nazwą kino i prześlij za pomocą dziennika elektronicznego lub platformy Teams.

Opracowała B. Dąbrowska