Dodaj publikację
Autor
Barbara Rakowska
Data publikacji
2024-02-20
Średnia ocena
0,00
Pobrań
41

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Warstwy lasu - scenariusz zajęć z edukacji przyrodniczej w klasach I-III.
 Pobierz (pdf, 829,2 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Z EDUKACJI PRZYRODNICZEJ


Temat: Warstwy lasu

Czas trwania zajęć: 120 minut


Cele zajęć:
Cele ogólne
- Zapoznanie uczniów z lasem jako miejscem życia roślin i zwierząt oraz gatunkami drzew
występującymi w lesie.
- Zapoznanie uczniów z piętrową budową lasu.
- Kreowanie postawy odpowiedzialności za przyrodę poprzez właściwą postawę ekologiczną.

Cele operacyjne
Uczeń:
- Potrafi wyjaśnić co to jest las.
- Potrafi opisać budowę drzewa.
- Prowadzi obserwacje przyrodnicze.
- Potrafi opisać budowę warstwową (piętrową) lasu oraz potrafi przypisać "mieszkańców''
do danego piętra lasu.
- Rozumie potrzebę ochrony przyrody i bioróżnorodności.
- Czerpie radość z kontaktu z przyrodą.
- Integruje się z rówieśnikami.
- Propaguje piękno terenu, w którym mieszka.


Metody pracy:
- podające: słowne (dyskusja, pogadanka/ rozmowa kierowana),
- poglądowe: wycieczka do lasu,
- praktyczne: praca z kartami pracy,
- poszukujące: udzielanie odpowiedzi na pytania, zadania praktyczne,
- eksponujące: obserwacja.

Formy:
- praca indywidualna,
- praca w zespołowa.

Materiały i środki dydaktyczne:
Karty pracy, ołówki, podkładki, linki i klamerki, karton, klej, opaska, hasła do zabawy
w Leśne kalambury, zdjęcia zwierząt z różnych warstw lasu, atlas drzew i ptaków
(pomocniczo).

Przebieg zajęć:

1. Przypomnienie uczniom zasad obowiązujących podczas pobytu w lesie.

2. Wyjście do lasu celem obserwacji i omówienia tematu. (Warto wybrać las mieszany

różnorodny pod względem występowania gatunków drzew
zaobserwowania wszystkich warstw lasu uczniom.)

i dający szansę

3. Czym jest las? – rozmowa kierowana. Wyjaśnienie uczniom, że las to zbiorowisko
roślinne, w którym obok siebie występują drzewa, krzewy i rośliny zielne ułożone
warstwowo
tworząc
charakterystyczny i z reguły niepowtarzalny dla każdego regionu geograficznego
krajobraz.

(czyli piętrowo). Warstwy

lasu wpływają na

siebie

4. Omówienie i pokaz warstw lasu. Wyjaśnienie uczniom, że w lesie wysokie drzewa
ocieniają podłoże swoimi koronami, zatrzymują także wilgoć i osłaniają od wiatru
niżej rosnące rośliny, które są w lesie zupełnie inne niż te, które rosną na łąkach
i polach.

W lesie występują cztery warstwy.
Korony drzew – jest to najwyżej położona warstwa, którą tworzą korony wyższych
i niższych drzew. Na koronę drzew składają się gałęzie i grube konary wraz z liśćmi,
które wyrastają z pnia. W koronach drzew ptaki i wiewiórki budują gniazda.
W dziuplach drzew mieszkają nietoperze i kuny leśne.

Podszyt tworzą krzewy i młode drzewka o wysokości do 4 m. Swoje gniazda
w warstwie podszytu zakładają kosy oraz niektóre sikory i rudziki. W krzewach
znajdują schronienie duże ssaki m. in. sarny i jelenie. Zwierzęta żywią się też
owocami krzewów i drzewek, co ułatwia im rozsiewanie.

Runo leśne. Słońce dociera do runa wczesną wiosną zanim na drzewach pojawią się
liście. Kwitną wtedy zawilce, pierwiosnki ...