Dodaj publikację
Autor
Jacek Motyka
Data publikacji
2024-02-25
Średnia ocena
0,00
Pobrań
9

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji do realizacji w klasie 6.
 Pobierz (docx, 15,8 KB)

Podgląd treści

Temat: Muzyka filmowa

Cele:Uczeń potrafi:- Wyjaśnić pojęcie „muzyka filmowa”;- Wskazać i wyjaśnić funkcje muzyki w filmie.

Metody i formy pracy:- pogadanka,- mapa myśli,- ćwiczenia w oparciu o materiał muzyczny i filmowy,- śpiewanie piosenki,

- praca zbiorowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne:- podręcznik,- komputer z dostępem do Internetu i nagłośnieniem,- pliki dźwiękowe z przykładami muzyki filmowej, - pianino.

Przebieg lekcjiI. Wstęp

Powitanie, sprawdzenie obecności.

Wspólne zaśpiewanie piosenki pt. „Śpiewam i tańczę”.

Obejrzenie fragmentu filmu animowanego pt. „Pat a Mat” z wyłączonym dźwiękiem. Uczniowie odpowiadają na pytanie „czego zabrakło?”.

Zapisanie tematu do zeszytu.

II. Faza realizacyjna

Omówienie krótkiej historii muzyki filmowej oraz prezentacja najsławniejszych polskich kompozytorów tego gatunku – praca z podręcznikiem.

Obejrzenie po raz drugi fragmentu filmu „Pat a Mat” – tym razem z dźwiękiem.

Wysłuchanie przykładów muzyki Wojciecha Kilara z filmu „Dracula”.

Pogadanka na temat wysłuchanych/obejrzanych przykładów – określenie roli muzyki w filmie. Tworzenie mapy myśli.

III. Podsumowanie

Eksperyment – jak muzyka może wpływać na nasze emocje, a tym samym jak może zmieniać nasze postrzeganie danej sceny filmowej? Prezentacja fragmentu filmu „Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły” z różnymi podkładami muzycznymi: oryginalnym, zwiastującym złe wydarzenia, komicznym oraz smutnym i refleksyjnym. Dzielenie się wrażeniami.

Zadanie domowe: Przygotuj fragment muzyczny z twojego ulubionego filmu. Będziesz mógł go zaprezentować korzystając z telefonu lub szkolnego komputera.