Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt zajęć 16.05.2023
Prowadzący: Ewa Kosowska
Termin zajęć: 16.05.2023r.
Temat: „Koleżeństwo i przyjaźń – zatrzymaj wspomnienia”
Cel ogólny:
• Rozwijanie samoświadomości, w zakresie budowanych relacji społecznych.
Cele operacyjne:
Wychowankowie:
potrafią odróżnić cechy postępowania pozytywnego i negatywnego,
•
• wymieniają różnice między koleżeństwem i przyjaźnią,
• wymieniają cechy dobrego koleżeństwa,
• wymieniają cechy dobrej przyjaźni,
• wykonują podstawki na zdjęcia.
Charakterystyka grupy: wychowankowie burs i internatów.
Czas trwania zajęć: 17:30 – 18:45,
Miejsce: świetlica
Metody pracy (wg Okonia):
• metoda asymilacji wiedzy – podająca: pogadanka, tekst źródłowy,
• metoda samodzielnego dochodzenia do wiedzy – problemowa: zadaniowo – sytuacyjna,
• metoda realizacji zadań wytwórczych – realizacja zadań (wychowanie przez pracę)
Formy pracy: indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: długopisy, plastry drewna, klej, farby, gąbki, klamerki drewniane, patyczki
bambusowe, szablony do odbijania wzorów, karteczki, rzutnik, tablica multimedialna, nośnik
pamięci z: prezentacją, laptop, przygotowane hasła, tablica korkowa.
Część I : Organizacyjna (do 5 minut):
Wychowawca wita wychowanków i wspólnie z wychowankami przypomina o zasadach
pracy na zajęciach. Podaje temat zajęć „Koleżeństwo i przyjaźń – zatrzymaj wspomnienia”.
Część II: Główna (ok. 35 minut):
Przebieg zajęć:
Wychowankowie siadają do przygotowanych stolików. Wychowawca wprowadza do tematu
zajęć. Informuje wychowanków, o kolejności przebiegu zajęć, które rozpoczną się dekorowaniem
podstawek do zdjęć, a następnie w trakcie oczekiwana na wyschnięcie wykonanych dekoracji,
wychowawca przedstawi krótką historię, w trakcie której będzie prosił wychowanków o skupienie,
uwagę, a po wysłuchaniu wyrażenie refleksji jakie przyjdą im na myśl oraz w dalszej części
wspólnie określenie definicji: przyjaźń i koleżeństwo.
Wychowawca tłumaczy przebieg wykonywania podstawek do zdjęć. Do przygotowanych
drewnianych podstawek z korkami wybierz przygotowane szablony i stwórz własną dekorację
za pomocą farb i gąbki odciskając wybrany wzór lub napisz, narysuj to co kojarzy
Ci się z przyjaźnią i koleżeństwem, wspomnieniami związanymi z taką relacją. Wychowawca
informuje, iż przewidziany czas na wykonanie ozdób to 15 minut. Następnie zaczekaj, aż farba
wyschnie.
Po zakończeniu wykonywania dekoracji wychowawca przechodzi do dalszej części zajęć,
w trakcie oczekiwania na wyschnięcie farby, przedstawia historię przygotowaną na prezentacji:
„Coś o człowieku...posłuchaj tej historii.
Pewnego razu, był sobie chłopiec z bardzo trudnym charakterem. Jego ojciec dał mu paczkę
gwoździ i powiedział mu, żeby przybijał jeden gwóźdź do płotu w ogrodzie za każdym razem, gdy
straci cierpliwość lub pokłóci się z kimś. Pierwszego dnia chłopiec przybił 37 gwoździ do płotu
w ogrodzie. W następnym tygodniu chłopiec nauczył się kontrolować i liczba wbitych gwoździ
malała z dnia na dzień. Chłopiec odkrył, że łatwiej jest mu kontrolować się, niż przybijać młotkiem
gwoździe do płotu. W końcu nadszedł ...