Dodaj publikację
Autor
Michalina Pryłowska
Data publikacji
2024-03-24
Średnia ocena
5,00
Pobrań
66

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć rozwijających kompetencje emocjonalne i społeczne dla ucznia klasy 7 szkoły podstawowej z orzeczonym zespołem Aspergera.
 Pobierz (docx, 7,4 KB)

Komentarze

Veronika344, 2024-03-25, ocena:

Dzięki za informację!)

Gosiaciocia, 2024-03-29, ocena:

Dziękuję bardzo

Podgląd treści

Scenariusz zajęć rewalidacyjnych

Temat: Co mnie motywuje, a co mnie zniechęca? Tworzymy mapę motywacji.

Rodzaj zajęć:

zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne ucznia objętego kształceniem specjalnym z uwagi na zespół Aspergera.

Klasa 7, szkoła podstawowa.

Cel ogólny zajęć:

podniesienie u ucznia poziomu motywacji do nauki

Cele szczegółowe zajęć:

zapoznanie ucznia z pojęciami motywacja wewnętrzna i zewnętrzna,

rozwój samoświadomości – identyfikowanie czynników, które nas motywują bądź zniechęcają do nauki,

rozwijanie umiejętności uczenia się,

poznanie nowych sposobów na motywowanie się do nauki,

wykonanie własnej mapy motywacji.

Metody pracy: słowna, wzrokowa

Forma pracy: indywidualna

Pomoce dydaktyczne: infografiki dotyczące rodzajów motywacji (źródło: strona www.jaksieuczyc.pl), karta pracy - rodzaje motywatorów (źródło: Daria Jęczmińska "Jak obudzić w nastolatku motywację wewnętrzną"), filmik "Czterech zabójców motywacji" (źródło: kanał OdwróconaLekcja na portalu YouTube), strona internetowa www.jaksieuczyc.pl.

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie do tematu zajęć. Przypomnienie, czym jest motywacja i jak ważną rolę odgrywa w nauce, pracy i życiu codziennym.

2. Nauczyciel zapoznaje ucznia z pojęciami motywacja zewnętrzna i wewnętrzna. Prezentuje infografiki przedstawiające te dwa rodzaje motywacji i omawia je z uczniem.

3. Uczeń otrzymuje kartę pracy z opisami różnych sytuacji. Ma za zadanie określić, czy dana sytuacja stanowi przykład motywacji zewnętrznej czy wewnętrznej. Następnie wraz z nauczycielem próbuje wyciągnąć wnioski, który rodzaj motywacji jest silniejszy i przynosi lepsze skutki.

4. Nauczyciel prezentuje filmik "Czterech zabójców motywacji". Po obejrzeniu rozmawia z uczniem na temat czynników demotywujących i sposobów walki z nimi ukazanych w zaprezentowanym materiale. Wspólnie omawiają ich skuteczność.

5. Nauczyciel zapoznaje ucznia ze sposobami na zmotywowanie się do nauki, zaprezentowanymi na stronie internetowej jaksieuczyc.pl. Wyjaśnia, że nie wszystkie sposoby będą dobre dla każdego i zachęca ucznia do uzupełnienia listy o własne pomysły.

6. Uczeń z pomocą nauczyciela tworzy swoją "mapę motywacji" (na papierze lub online, korzystając z narzędzi do tworzenia map myśli, np. w programie Canva).

7. Podsumowanie - przypomnienie, czym jest motywacja wewnętrzna i zewnętrzna. Uczeń wybiera jeden z poznanych sposobów na motywację, który najbardziej przypadł mu do gustu.