Dodaj publikację
Autor
Joanna Koszyńska
Data publikacji
2024-04-06
Średnia ocena
0,00
Pobrań
14

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zapoznanie dzieci z wybranymi zwyczajami i tradycjami Świąt Wielkanocnych.
 Pobierz (docx, 20,5 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć (06. 04. 2023 r.)

Temat zajęć: „W wielkanocnej krainie” – zapoznanie z wybranymi zwyczajami i tradycjami Świąt Wielkanocnych

Podstawa programowa:

I: 5, 7,

II: 8

III: 4, 5, 8, 9

IV: 1, 2, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 15,

Cele główny:

Zabawy mające na celu utrwalenie wiadomości dotyczących Świat Wielkanocnych

Cele szczegółowe:

Dziecko:

zna obrzędy i zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi, opowiada o nich;

wypowiada się nt. zwyczajów wielkanocnych na podstawie ilustracji

i własnych doświadczeń;

poznaje własne możliwości poprzez aktywny udział w zajęciu,

dostrzega różnice i podobieństwa w obserwowanych ilustracjach i przedmiotach, klasyfikuje je;

wykazuje się podczas zabaw umiejętnością czytania i liczenia;

zgodnie uczestniczyć w zadaniach zespołowych;

bierze udział w zabawach ruchowych;

wykonuje pracę plastyczną.

Metody:

Słowna: objaśnienie, pogadanka

Oglądowa: obserwacja, pokaz

Praktycznego działania: zadania stawiane dziecku

Aktywizująca: zabawy dydaktyczne

Formy:

indywidualna;

zbiorowa.

Przebieg zajęć:

Zabawa na powitanie „Powitania nadszedł czas”. Dzieci śpiewają piosenkę i ilustrują ją ruchem.

„Jajka wielkanocne” – wprowadzenie do tematu zajęć

Dzisiejsze zajęcia będą pełne niespodzianek. Zabiorę Was do niezwykłej krainy o nazwie „Wielkanocna kraina”, gdzie trwają przygotowania do świąt Wielkiej Nocy. Dowiecie się z czym kojarzą się te święta, jakie tradycje związane są z tymi świętami, będziemy wspólnie się bawić, a na koniec wykonamy prace plastyczną.

Na tablicy znajdują się sylwetki pisanek z różną liczbą kropek. Dzieci przeliczają je i układają wg wzrastającej liczby, przyczepiają odpowiednie cyfry. Nauczycielka odwraca ułożone pisanki , które tworzą napis WIELKANOC. Chętne dziecko dzieli ten wyraz na głoski.

„Jakie to Święta?”- zabawa dydaktyczna. Dzieci wybierają odpowiednie ilustracje charakterystyczne dla podanych Świąt i przyporządkowują je. Razem z nauczycielem dzieci przyczepiają odpowiednie napisy do świąt: Wielkanoc, Boże Narodzenie.

„Koszyczek wielkanocny” – zabawa dydaktyczna. Dzieci wybierają z różnych przedmiotów te, które powinny się znaleźć w koszyczku wielkanocnym , a następnie chętne dzieci wyjaśniają znaczenie poszczególnych potraw wielkanocnych.

„Ze zwyczajami wielkanocnymi związane jest święcenie potraw. W Wielką Sobotę idziemy z koszyczkiem do kościoła ,w którym znajdują się różne rzeczy. Ale czy wszystko to powinno znajdować się w wielkanocnym koszyku? Pomóżcie mi…”

Biała serwetka – by przypominała o poranku Zmartwychwstania o wschodzie słońca

Coś zielonego (żytko, rzeżucha) – bo to przecież wiosna, cała przyroda budzie się do życia po zimie,

Jajka, w Wielkanoc chrześcijanie czczą Chrystusa żyjącego, tego dnia ofiarujemy sobie wzajemnie jajka, symbol życia

Chleb- bo to najważniejsze pożywienie człowieka

Baranek wielkanocny – ponieważ Pan Jezus nazywany był Barankiem Bożym,

Odrobina soli, bo Jezus nakazał nam być solą ziemi, to znaczy nadawać smak życiu, taką solą może być nasz ...