Dodaj publikację
Autor
Edyta Trzcińska
Data publikacji
2024-04-07
Średnia ocena
0,00
Pobrań
23

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć opiekuńczo-wychowawczych (lekcja otwarta).
 Pobierz (docx, 28,8 KB)

Podgląd treści

Konspekt zajęć opiekuńczo – wychowawczych (lekcja otwarta)

Temat: Co potrafią moje ręce? Zajęcia z elementami terapii ręki dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym.

Osoba prowadząca: Edyta Trzcińska

Miejsce: SOSW nr2

Data: 18.01.2024

Czas trwania: 60 min.

Grupa….

Cele ogólne:

Rozwijanie motoryki małej i dużej.

Kształtowanie świadomości rąk jako części ciała.

Rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Utrwalenie umiejętności liczenia w zakresie1-10, nazywania palców.

Doskonalenie umiejętności posługiwania się gestami MAKATON.

Doskonalenie sprawności manualnych.

Cele szczegółowe:

X

Przywitanie – czeka na swoją kolej; samodzielnie wybiera sposób przywitania się wskazując odpowiedni obrazek; wybiera dziecko, z którym chce się przywitać,

Zadanie 1 – rozumie polecenia; uważnie słucha, czeka na swoją kolej, z pomocą nauczyciela liczy palce w zakresie 1-10, naśladuje pokazywanie i powtarza za nauczycielem nazwy palców.

Zadanie 2 – uważnie słucha; rozumie tekst wiersza; pokazuje zgodnie z treścią.

Zadanie 3 – rozumie polecenie, czeka na swoją kolej, losuje kartę z zadaniem do wykonania i wskazuje dziecko, które je wykona. Wskazana przez inne dziecko wykonuje ćwiczenie znajdujące się na karcie.

Zadanie 4 – zgodnie ze wzorem nakłada z pomocą nauczyciela na palce kartonowej dłoni gumki, z pomocą nauczyciela nazywa kolory. Dokonuje prezentacji swojej dłoni.

Zadanie 5 – występuje przed klasą, używa gestów MAKATON zgodnie z treścią piosenki, próbuje pokazywać odpowiednie palce zgodnie z treścią piosenki.

Zadanie 6 – wykonuje układ zumby w rytm muzyki i do zaprezentowanego układu tanecznego.

Metody pracy:

słowna

oglądowa

praktycznego działania

Formy pracy:

zindywidualizowana

Środki dydaktyczne:

symbole PCS, tekst rymowanki i wiersza, przygotowane kartonowe dłonie, kolorowe gumki do włosów, karty z ćwiczeniami, nagranie piosenki, zumba nagranie, tablica multmedialna

Przebieg zajęć:

Zajęcia wstępne

Powitanie. Wybranie symbolu sposobu przywitania się przez każde dziecko.

Przybliżenie celu spotkania i tematykę wykonania pracy.

Zajęcia właściwe

Zadanie 1.

Nauczyciel mówi rymowankę: (w pierwszej kolejności sam pokazuje).

Przygotował/a (imię dziecka) dwie ręce.

Ręka lewa, ręka prawa.

I zaczęła się zabawa.

Liczy (imię dziecka)……

Dziecko pokazuje rękę lewą, potem prawą. Następnie liczy swoje palce od 1-10.

Nauczyciel prosi, by dzieci razem z nim pokazywały i nazywały poszczególne palce: kciuk, wskazujący, środkowy, serdeczny i mały.

Zadanie 2.

Nauczyciel czyta wiersz: „ Mam 10 palców”Mam 10 palców małych do zabawy doskonałych. (dzieci podnoszą dłonie do góry, na wysokości twarzy)Mogę wszystko zrobić nimi – paluszkami malutkimi! (dzieci nadal trzymają dłonie na wysokości twarzy i dodatkowo ruszają paluszkami)Mogę zamknąć je w piąsteczki lub rozłożyć jak chusteczki, (zgodnie z treścią dłonie zamykają w piąstki a następnie rozkładają je przed sobą)Mogę w słonko je zamienić, albo schować do ...