Dodaj publikację
Autor
Aleksandra Czajka
Data publikacji
2024-04-08
Średnia ocena
0,00
Pobrań
16

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz indywidualnych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, przeznaczony dla uczniów z głęboką niepełnosprawnością intelektualną.
 Pobierz (docx, 17,4 KB)

Podgląd treści

Konspekt zajęć nauczania indywidualnego

Data:

Osoba prowadząca:

Miejsce: miejsce zamieszkania ucznia

Temat: Polisensoryczne poznawanie otoczenia – dary jesieni

Cele ogólne:

budowanie poczucia świadomości własnego ciała

aktywizowanie i usprawnianie funkcji percepcyjno motorycznych

wyzwalanie aktywności ucznia

wielozmysłowe poznawanie otoczenia z wykorzystaniem materiału przyrodniczego

Cele szczegółowe:

- podąża wzrokiem za atrakcyjnymi przedmiotami

- współpracuje podczas wykonywanych ćwiczeń

- przyzwala na masaż kończyn

- wielozmysłowo poznaje otoczenie

Metody pracy:

zabawowa, praktycznego działania, metoda pracy z ciałem dziecka, stymulacja polisensoryczna, program aktywności Knilla, elementy metody porannego kręgu, elementy muzykoterapii, metoda Felicji Affolter

Formy pracy:

indywidualna

Środki dydaktyczne:

kominek zapachowy, świeczka o zapachu lawendowym, olejek lawendowy, krem do rąk lawendowy, miska z kasztanami, żołędziami, liśćmi, jarzębiną itp., liście, miód, łyżeczka do herbaty/patyczek, piosenki: „Cześć | Piosenka na powitanie | Proste Piosenki Pani Kasi cz.1”, „Antonio Vivaldi – Jesień”, „LEŚNA WYCISZANKA - relaxing, cozy music”, nagranie z odgłosami wiatru, deszczu, burzy, „Program Wprowadzający Knilla”, telefon z dostępem do Internetu, głośnik bluetooth, plastikowy spryskiwacz z wodą, piłeczki sensoryczne, instrumenty muzyczne,

Przebieg zajęć:

Zajęcia wstępne:

Powitanie słowem i piosenką „Cześć”

Ćwiczenia przy Programie Wprowadzającym Knilla

Zajęcia właściwe

Wprowadzenie w temat zajęć z zastosowaniem elementów metody Porannego Kręgu: zapalenie świeczki o zapachu lawendy, obejście ze świeczką kręgu, masaż dłoni kremem lawendowym, krótkie opowiadanie o jesieni- oglądanie, badanie darów jesieni (co będzie… kasztany, żołędzie, itp.), spotkanie z żywiołem: opadające liście słuchanie odgłosów wiatru, deszczu, burzy). Spryskiwanie dłoni wodą w nawiązaniu do deszczu jesiennego, zastosowanie bodźców smakowych – podanie miodu na łyżeczce, zgaszenie świeczki.

Zabawy muzyczne z instrumentami

Słuchanie muzyki relaksacyjnej, masaż rąk i stóp różnymi materiałami: kasztany, szyszki, piłeczki sensoryczne,

Zajęcia końcowe:

Podziękowanie i nagrodzenie ucznia

Pożegnanie z uczniem słowem i gestem