Dodaj publikację
Autor
Aleksandra Czajka
Data publikacji
2024-04-08
Średnia ocena
0,00
Pobrań
21

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz przeznaczonych dla uczniów z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością intelektualną. Zajęcia rozwijające kreatywność.
 Pobierz (docx, 18,5 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ INDYWIDUALNYCH

Data:

Osoba prowadząca:

Czas trwania zajęć: 45 min

Przedmiot: Zajęcia rozwijające kreatywność

Klasa: 5 (indywidualne)

Temat zajęć: „Dary jesieni”

Cele ogólne:

usprawnienie motoryki małej

wielozmysłowe poznawanie otoczenia z wykorzystaniem materiału przyrodniczego

współdziałanie z nauczycielem w trakcie wykonywania ćwiczeń

Cele szczegółowe:

z pomocą nauczyciela wykonuje ćwiczenia

wrzuca kasztany, orzechy, żołędzie do otworów o różnej szerokości

miesza dłonią ryż –wyszukuje dary jesieni

rozprowadza palcami farbę po ilustracji znajdującej się w woreczku strunowym

ogląda, dotyka, wącha dary jesieni

odnosi przedmioty na wyznaczone miejsce

Metody pracy:

słowne: wyjaśnienie

oglądowe: pokaz, prezentacja

praktyczne: zajęcia plastyczne, stymulacja sensoryczna, zajęcia muzyczne, komunikacji alternatywnej i wspomagającej

Formy pracy:

indywidulna

Środki dydaktyczne:

Nagrania piosenek: Cześć | Piosenka na powitanie | Proste Piosenki Pani Kasi cz.1, Antonio Vivaldi – Jesień, Małe TGD - Góry do góry; telefon z dostępem do Internetu, głośnik bluetooth, piłeczka, tablica, ilustracje: przedstawiające przedmioty, krajobraz jesieni, dary jesieni: kasztany, żołędzie, jarzębina, orzechy, szyszki; kasztany, orzechy, żołędzie, szyszki, kolorowe liście; latarka, miski, ryż, pojemniki z otworami o różnych szerokościach, ilustracja liścia, farby, taśma bezbarwna, woreczek strunowy, piłeczki sensoryczne, naklejki, płyn i ściereczka do czyszczenia.

Przebieg zajęć

I. Wstęp

1. Zapoznanie z przebiegiem zajęć

śpiewanie piosenki na powitanie

wspólna aktywność –podawanie do piłeczki między uczennicą a nauczycielem, na zasadzie „raz ty raz ja”

wspólne ułożenie planu zajęć za pomocą ilustracji i PCS

II. Zajęcia właściwe

1.Oglądanie ilustracji przedstawiających jesień, następnie pokazywanie ilustracji przedstawiających dary jesieni oraz ich konkretnych odpowiedników: kasztany, żołędzie, jarzębina, orzechy, szyszki. Mieszanie, dotykanie, wąchanie darów jesieni znajdujących się w miskach. Podświetlanie latarką materiału przyrodniczego.

2. Wyciąganie przez uczennicę z woreczka różnych darów jesieni i oglądanie ich.

3. Wyszukiwanie w misce z ryżem darów jesieni i odkładanie ich do drugiej pustej miski.

4. Wrzucanie na zasadzie „raz ja raz ty” wybranych darów jesieni przez otwory o różnej średnicy: kasztany do szerokich otworów, orzechy, żołędzie do mniejszych otworów.

5. Przygotowanie pracy plastycznej: rozprowadzanie palcami farby na papierowym liściu znajdującym się w woreczku strunowym.

6. Czynności porządkowe

III. Zakończenie

1. Słuchanie muzyki klasycznej: Antonio Vivaldi – Jesień i wykonanie przez nauczyciela dla uczennicy masażu rozluźniającego dłonie oraz nadgarstki przy pomocy piłeczek sensorycznych.

2. Podziękowanie uczennicy za udział w zajęciach, nagroda w formie naklejki oraz ulubionej piosenki.

3. Pożegnanie z uczennicą słowem i gestem.