Dodaj publikację
Autor
Barbara Kołodko
Data publikacji
2024-04-23
Średnia ocena
0,00
Pobrań
20

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji z przedmiotu "Biznes i Zarządzanie" w klasie 1ej szkoły ponadpodstawowej - np technikum lub szkoły branżowej.. Zajęcia z tematu lekcji Wywieranie wpływu na ludzi, manipulacja i negocjacje.
 Pobierz (pdf, 659,7 KB)

Podgląd treści

Scenariusz na zajęcia z przedmiotu Biznes i Zarządzanie - Wywieranie wpływu na ludzi, manipulacja i negocjacje

1. Imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego lekcje: Barbara Kołodko
2. Klasa:. 1
3. Data:
4. Miejsce prowadzenia lekcji:
5. Czas prowadzenia lekcji: 1 jednostka lekcyjna - 45 minut
6. Przedmiot: Biznes i Zarządzanie


Lp.

Treść zajęć

Element
scenariusza
Temat zajęć Wywieranie wpływu na ludzi, manipulacja i negocjacje
Cel główny
Cele
szczegółowe


• wyjaśnia, na czym polega wywieranie wpływu na ludzi, odróżnia perswazję od manipulacji,
• wymienia techniki pozytywnego wywierania wpływu na ludzi,

rozpoznaje wybrane techniki manipulacji i stosuje sposoby obrony przed manipulacją,
stosuje wybrane techniki niezbędne do prowadzenia negocjacji,

1
2
3

rozpoznaje techniki wywierania wpływu na ludzi i stosuje sposoby obrony przed manipulacją; (ZP, I.5).

1.
2. Wiadomości do zapamiętania:

Uczeń poprawnie:

reguły wywierania wpływu na ludzi,

a) wyjaśni pojęcia:
• wywierania wpływu na ludzi,

• negocjacje,

strategia win-win.
b) zdefiniuje pojęcia:
• perswazja,
• manipulacja,
• kompromis
c) wymieni:


• wybrane techniki manipulacji.

techniki wywierania pozytywnego wpływu (prośba, rzeczowa rozmowa),
inne techniki wywierania pozytywnego wpływu (nagradzanie, pochwała, uznanie, wymiana),

3.
4. Wiadomości do zrozumienia:

Uczeń potrafi poprawnie:
Prowadzić negocjacje.

Stosowania wiadomości:
Umiejętności stosowania wiadomości w sytuacjach typowych:
Uczeń potrafi poprawnie:
a) zna zasady prowadzenia skutecznych negocjacji,

Umiejętności stosowania wiadomości w sytuacjach problemowych:
Uczeń poprawnie:
Zna pojęcie technik manipulacyjnych i umie je wykryć
Formy pracy: praca zbiorowa, w której nauczyciel pracuje z całą klasą oraz praca grupowa,
Metody:

 pogadanka,
 praca z podręcznikiem,
 praca z kartą pracy,

burza mózgów.

Podręcznik Krok w Biznes i Zarządzanie 1. Zakres podstawowy (s. 20-26), Karty pracy ucznia (s.16-19) rzutnik
multimedialny lub tablica interaktywna, karty pracy

STRUKTURA LEKCJI

1. Czynności organizacyjne: 3 min
2. Wprowadzenie do lekcji i uświadomienie uczniom celu lekcji: 3 min
3. Omówienie tematu lekcji: 30 min
4. Podsumowanie lekcji: 7 min
5. Zakończenie zajęć: 2 min

4

5

6

Formy i
metody

Środki
dydaktyczne
Przebieg
zajęć







1. 1. Czynności organizacyjne

Przebieg zajęć

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA:

CZYNNOŚCI UCZNIÓW:

Powitanie uczniów. Sprawdzenie obecności. Zapisanie tematu lekcji.

2. 2. Wprowadzenie do lekcji i uświadomienie uczniom celu lekcji:

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA:

Nauczyciel wprowadza uczniów w problematykę lekcji. Definiuje, czym
jest wywieranie wpływu na ludzi, czym są perswazja, manipulacja i
negocjacje, a następnie krótko wyjaśnia różnice między nimi. W tym celu
może posłużyć się animacją – Wywieranie wpływu na ludzi oraz wybrane
techniki manipulacji. Informuje uczniów, że tematem lekcji będzie
wywieranie wpływu na ludzi, manipulacja i negocjacje. (3 min)


3. Omówienie tematu lekcji - Faza realizacyjna

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA:

1. Nauczyciel dzieli uczniów ...