Dodaj publikację
Autor
Barbara Kołodko
Data publikacji
2024-04-23
Średnia ocena
0,00
Pobrań
13

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć z przedmiotu Biznes i Zarządzanie – Temat: Popyt, podaż i cena Klasa 1 Technikum lub szkoły branżowej.
 Pobierz (pdf, 239,2 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć z przedmiotu Biznes i Zarządzanie – Temat: Popyt, podaż i cena

1. Imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego lekcje: Barbara Kołodko
2. Klasa:. 1
3. Data:
4. Miejsce prowadzenia lekcji:
5. Czas prowadzenia lekcji: 1 jednostka lekcyjna - 45 minut
6. Przedmiot:

Lp.

Treść zajęć

Popyt, podaż i cena

• dostrzec działanie prawa popytu i podaży na co dzień,

funkcjonowanie prawa popytu i podaży.

1. Wiadomości do zapamiętania:

Element
scenariusza
Temat zajęć
Cel główny

Cele
szczegółowe

1
2

3

Uczeń poprawnie:

równowaga rynkowa,
substytut,

a) wyjaśni pojęcia:
• popyt,
• podaż,
• cena,


• dobro komplementarne.
b) zdefiniuje pojęcia:
• elastyczność cenowa popytu,
• elastyczność cenowa podaży,
• nadwyżka rynkowa,

c) wymieni:
• czynniki kształtujące popyt,
• czynniki kształtujące podaż,

niedobór rynkowy.

formy elastyczności popytu i podaży.

2. Wiadomości do zrozumienia:

Uczeń potrafi poprawnie:
Rozróżnić elastyczność cenową popytu od podaży.
Stosowania wiadomości:
Umiejętności stosowania wiadomości w sytuacjach typowych:
Uczeń potrafi poprawnie:
a) Wyznacza i prezentuje na dowolnym przykładzie krzywe popytu i krzywe podaży,
b) Wyznacza cenę równowagi rynku na podstawie zestawień popytu i podaży.

Umiejętności stosowania wiadomości w sytuacjach problemowych:
Uczeń poprawnie:
Wskazuje zależność pomiędzy cenami dóbr substytucyjnych i komplementarnych a wielkością popytu i podaży.

Formy pracy: praca zbiorowa, w której nauczyciel pracuje z całą klasą oraz praca grupowa,
Metody:

 praca z podręcznikiem – analiza rynku
 pogadanka na temat roli rynku w gospodarce
 burza mózgów – rynek a gospodarka

podręcznik, materiały ćwiczeniowe przygotowane przez nauczyciela, komputer i rzutnik multimedialny.

STRUKTURA LEKCJI

1. Czynności organizacyjne: 3 min
2. Wprowadzenie do lekcji i uświadomienie uczniom celu lekcji: 5 min
3. Omówienie tematu lekcji: 30 min
4. Podsumowanie lekcji: 5 min
5. Zakończenie zajęć: 2 min

4

5

6

Formy i
metody

Środki
dydaktyczne
Przebieg
zajęć





CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA:

CZYNNOŚCI UCZNIÓW:

Powitanie uczniów. Sprawdzenie obecności. Zapisanie tematu lekcji.

Przywitanie nauczyciela. Zajęcie
miejsc. Zapisanie tematu lekcji do
zeszytu.

CZYNNOŚCI UCZNIÓW:

Uczniowie słuchają i stosują się do
poleceń nauczyciela.

1. 1. Czynności organizacyjne

Przebieg zajęć

2. 2. Wprowadzenie do lekcji i uświadomienie uczniom celu lekcji:

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA:

Nauczyciel opisuje cele
lekcji. Podczas zajęć omówione zostaną
podstawowe elementy rynku (popyt, podaż i cena) oraz zależności między
nimi. Poznacie również działanie mechanizmu rynkowego i sposób
ustalania ceny
istotę
funkcjonowania mechanizmu rynkowego w waszym codziennym życiu.

równowagi. Ponadto uświadomicie

sobie














3. Omówienie tematu lekcji

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA:

Nauczyciel wyświetla definicję popytu, krzywej popytu, poza cenowych
czynników kształtujących popyt, definicję podaży i poza cenowych
czynników kształtujących podaż na przygotowanej wcześniej prezentacji
z podręcznika. Nauczyciel cofa się do slajdu z krzywymi popytu i podaży
i ...