Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Cypryjańska
Data publikacji
2024-05-01
Średnia ocena
0,00
Pobrań
9

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zajęcia dla grupy dzieci 6-letnich z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej z elementami logorytmiki i relaksacji.
 Pobierz (docx, 26,6 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU MUZYKOTERAPII(ZAJĘCIA W RAMACH POMOCY PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ)

DATA: 16.11.2023 r.CZAS TRWANIA: 45 min.

TEMAT: Jesienna plucha – zajęcia muzykoterapeutyczne z elementami logorytmiki i relaksacji.

CELE:- budowanie wypowiedzi do wiersza,- kształtowanie uwagi słuchowej (reagowanie na zmianę w muzyce, wyodrębnianie dźwięku z tła);- rozwijanie poczucia rytmu,- rozwijanie wyobraźni,- odprężenie poprzez słuchanie muzyki klasycznej,- rozluźnienie napięcia mięśniowego przez masażyk.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:jesienne ilustracja, duży parasol, pałeczki, siguma, etykiety z symbolami pogodowymi, instrumenty muzyczne (różne rodzaje marakasów, bongosy, dwa trójkąty, dwa bębenki, dwa kije deszczowe), folia do pakowania, pędzle, farba (czarna i biała), utwory muzyczne, odtwarzacz;

MUZYKA:01 Utwór „Deszcz” z płyty „Mruczący Kotek” J. Węglarz, M.Z. Tomaszewska (czas: 1:28)02 Utwór „Hej pada, pada” z płyty „Jesienne nutki” M. Kluza (czas: 2:40)03 Utwór „Pogodowy relaks” z płyty do mies. „Bliżej przedszkola nr 10.169/2015” (czas: 1:12)04 Utwór „Autumn scene + rain and thunders” Keys of Moon Music (czas: 1:24)05 Utwór „Preludium Des-dur Deszczowe” Fryderyk Chopin (czas 5:32)06* Utwór „Awakening Dew – Emotional Piano + rain” Keys of Moon Music (czas: 2:21)

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Powitanie w wybrany przez dziecko sposób.

2. „Listopad” (wiersz wprowadzający do tematu zajęć):Popatrzcie na tę kolorową Panią. Pewnie doskonale wiecie, kto to taki…

Nauczyciel czyta wiersz „Listopad” Natalii Łasochy. Krótka rozmowa nt. jego treści (zwrócenie uwagi na deszczową, jesienną pogodę):

Kiedy w kalendarzulistopad króluje,pomiędzy drzewamisilny wiatr tańcuje.

Wirują swobodnieprzebarwione liście.Rankiem na dworzejest chłodno i mgliście.

A Jesień w kaloszachstąpa po kałużach.Wiewióreczka nieśmiałoz dziupli się wynurza.

Z szaroburej chmuryspadają kropelki.Uderzają w rytmieo parasol wielki.

Pani Jesień nucimelodie jesienne.Deszcz dzwoni miarowoi robi się sennie.

3. „Deszczyk” (zabawa muzyczno-ruchowa):My się deszczu nie boimy. Ciepło się ubierzemy i pójdziemy na jesienny spacerek. Co na siebie założymy? Parasol też nam się może przydać. Gotowi na zabawę? Kiedy będzie grała wesoła muzyka, możecie spacerować po całej sali. Kiedy usłyszycie dźwięk padającego deszczu, szybciutko schowacie się pod moim parasolem.

Dzieci swobodnie poruszają się po dywanie w rytm utworu („01 Deszcz”). Kiedy w nagraniu słychać odgłos deszczu, chowają się pod parasolem, trzymanym przez nauczyciela. Kiedy ponownie usłyszą muzykę, wracają do spacerowania.

4. „Hej pada, pada” (piosenka ilustrowana ruchem):Dzieci ilustrują piosenkę („02 Hej pada, pada”) ruchem naśladując nauczyciela, w czasie refrenu uderzają pałeczkami o parasol starając się odtworzyć rytm muzyki:

„Hej pada, pada” Monika Kluza

Hej, pada, pada, deszczyk, pada dziś od rana (młynek)Zmoczył domy ...