Dodaj publikację
Autor
Karolina Bracik-Kotwicka
Data publikacji
2024-05-01
Średnia ocena
0,00
Pobrań
15

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz edukacji polonistycznej w klasie II.
 Pobierz (docx, 16,3 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć

Data: 24.10.2023r.

Przedmiot: edukacja wczesnoszkolna

Prowadzący: mgr Karolina Bracik-Kotwicka

XXIV krąg tematyczny: W krainie fantazji

Temat: Wizyta w teatrze

Czas trwania: 45 min.

Cel główny: Zapoznanie uczniów z rolą teatru w życiu człowieka, pracą w teatrze, słownictwem związanym z teatrem, rodzajami sztuk teatralnych.

Cele szczegółowe:

- kształtowanie wrażliwości na odbiór sztuki teatralnej,

- bogacenie słownictwa czynnego uczniów,

- odczytywanie wierszy przez dzieci, wyszukiwanie w tekście potrzebnych informacji,

- poznanie wybranych zawodów związanych z teatrem,

- doskonalenie stopniowania przymiotników,

- doskonalenie wypowiedzi ustnych o obejrzanych przedstawieniach teatralnych.

Metody pracy:

Słowna, oglądowa, czynna, problemowa

Formy pracy:

Indywidualna jednolita i zróżnicowana, zbiorowa

Środki dydaktyczne:

- tablica multimedialna,

- zużyte przedmioty codziennego użytku,

- plakaty teatralne,

- zdjęcia lalek teatralnych,

- kartki ze słowami związanymi z teatrem,

- Słownik Języka Polskiego,

- duże arkusze papieru, pisaki, kredki.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

„Ale teatr!”- praca z tekstem M. Brykczyńskiego

- swobodne wypowiedzi dzieci związane z ich wizytami w teatrze,

- głośne czytanie tekstu przez chętne dzieci,

- dobieranie właściwych zakończeń zdań na podstawie wiersza,

- wypowiedzi na temat psot, jakie poczynił chochlik i sposobu naprawy ich skutków,

- wypowiedzi o nastroju wiersza. Wyszukiwanie sytuacji humorystycznych

- wyszukiwanie w wierszu nazw różnych miejsc znajdujących się w teatrze – rozmowa na ich temat.

Kto pracuje w teatrze? – omówienie zawodów związanych z teatrem.

- wyszukiwanie nazw zawodów związanych z teatrem i wyjaśnianie, na czym polega praca tych osób,

- czytanie informacji o innych zawodach teatralnych,

- samodzielne pisanie o pracy wybranych osób związanych z teatrem,

I to jest ważne w teatrze – wypowiedzi na temat plakatów i rekwizytów teatralnych.

- czytanie plakatu teatralnego,

- oglądanie plakatów teatralnych zgromadzonych w klasie,

- wyjaśnienie pojęcia rekwizyt, wyszukiwanie hasła w Słowniku Języka Polskiego,

4. Tanie bilety – ćwiczenia w intuicyjnym stopniowaniu przymiotnika.

- wypowiedzi dzieci na temat roli suflera,

- ćwiczenia w mówieniu szeptem scenicznym,

- ustalenie, jaki powinien być głos suflera

- stopniowanie przymiotnika cichy głos,

- czytanie przymiotnika cichy adekwatnie do stopnia (cicho, ciszej, najciszej),

- układanie zdań z użyciem przymiotnika cichy we wszystkich stopniach,

- stopniowanie przymiotnika tanie i uzupełnianie nim zdań

Niezwykłe aktorki – zapoznanie z wybranymi lalkami teatralnymi

Podsumowanie zajęć – zabawa utrwalająca pojęcia związane z teatrem

- dzieci otrzymują kartki z poznanymi pojęciami związanymi z teatrem. Nauczyciel podaje wybrane wyjaśnienie. Po wysłuchaniu uczniowie, którzy mają kartkę z hasłem do podanego wyjaśnienia podnoszą ją

- kończenie zdania: Dzisiaj nauczyłam/nauczyłem się…