Dodaj publikację
Autor
Sybilla Podłużna
Data publikacji
2024-05-05
Średnia ocena
0,00
Pobrań
9

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć rewalidacyjno-wychowawczych w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia nauczycieli Dla uczniów z głęboką niepełnosprawnością intelektualną.
 Pobierz (docx, 20,8 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH

W RAMACH WEWNĄTRZSZKOLNEGO DOSKONALENIA NAUCZYCIELI

I.Ustalenia wstępne:

1.Data ustalenia obserwacji: 20.02.2024

2.Imię i nazwisko nauczyciela: Sybilla Podłużna

3.Imię i nazwisko osoby obserwującej: wicedyrektor

4.Grupa: uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim.

5.Temat obserwacji – Wykorzystanie zmysłów: wzroku, słuchu i dotyku.

6.Temat zajęć: ,,Wodny świat”

-Lekcja otwarta w ramach Wewnątrzszkolnego Doskonalenia Nauczycieli.

7.Rodzaj obserwacji:

Doradcza – obserwacja warsztatu pracy nauczyciela, sposobu planowania pracy, konstrukcji lekcji, wykorzystania środków dydaktycznych, indywidualizacji nauczania, motywowania uczniów do nauki, właściwego oceniania.

8. Data obserwacji: 20.02.2024

9. Czas zajęć: 8.50-9.35

Cele ogólne:

-Głównym celem jest doświadczanie świata zmysłami wzroku, dotyku, słuchu i węchu

oraz odprężenie, relaks i wyciszenie.

Cele szczegółowe:

-poznawanie otaczającego świata-wykorzystanie zmysłów: wzroku, słuchu i dotyku.

-wywołanie zadowolenia i poczucia bezpieczeństwa, ułatwienie pokonywania lęku,

-doskonalenie sprawności manualnej (umiejętności właściwego dotykania, chwytania, manipulacji)

- rozwijanie umiejętności współdziałania z nauczycielem

-budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa,

-poznawanie i utrwalanie koloru niebieskiego

-stymulacja węchowa zapachu morskiego kojarzonego z wodą

Metody:

-stymulacja polisensoryczna

-elementy muzykoterapii

-zabawa oparta na dotyku.

-masaż

Formy pracy:

- zespołowa

- indywidualna

Środki dydaktyczne:

-3 kolumny świetlno-wodne

-1 kolumna zmieniająca kolor przy pomocy pada.

-3 kurtyny świetlne z możliwością zmiany koloru

-1 lustrzana kula

-projektor tarczowy (tematyczny)

-misie ledowe zmieniające kolor

-sprzęt audio do muzykoterapii

-olejek do masażu

-zapach morski

-kij deszczowy

-mgiełka do ciała o zapachu morskim.

Przebieg zajęć:

I. Część wstępna:

-Indywidualne przywitanie się z uczestnikami zajęć, poprzez wymienienie imion

każdego z nich oraz delikatne pogłaskanie ich twarzy.

-Przywitanie się z zaproszonymi gośćmi.

-Cel: Zapoznanie nauczycieli z metodą stymulacji zmysłowej – Snoezelen w pracy

z uczniem z głęboką niepełnosprawnością intelektualną

II. Część główna:

Na początku pozwalamy uczniom na spontaniczną aktywność (aby mogły oswoić się

z nowym miejscem) a następnie proponujemy różne zabawy manualne, ruchowe, poznawcze dostosowane do możliwości rozwojowych dziecka (ale nie zmuszamy go do uczestnictwa

w nich jeśli się opiera)

-Zapoznanie uczniów z pomieszczeniem – Białą Salą

-Poznawanie przedmiotów za pomocą zmysłów: wzroku, dotyku, słuchu.

-Słuchanie muzyki relaksacyjnej

-Masaże relaksacyjne dłoni

-Poznajemy i utrwalamy zapach morski

-Wszystkie czynności wykonujemy kolejno z każdym dzieckiem siedzącym w wózku.

III. Część końcowa:

Podsumowanie lekcji.

-Pochwalenie uczniów za mile spędzony czas oraz aktywny udział w zajęciach -wzmocnienie pozytywne.

-Pożegnanie uczniów.

-Uporządkowanie miejsca pracy

-Ewaluacja zajęć:

Obserwacja reakcji uczniów podczas stymulacji dotykowej różnymi przedmiotami znajdującymi się w Białej Sali.

Opracowała: Sybilla Podłużna

Głównym celem terapii jest doświadczanie świata zmysłami wzroku, dotyku, słuchu i węchu oraz odprężenie ...