Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Mikulska
Data publikacji
2024-05-10
Średnia ocena
0,00
Pobrań
23

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji w kl. I gimnazjum dotyczącej powtórzenia wiadomości na temat zaimków. Scenariusz zawiera załączniki potrzebne do wykorzystania na lekcji oraz zadanie domowe.
 Pobierz (pdf, 255,3 KB)

Podgląd treści

Przedmiot: język polski
Klasa : I
Typ szkoły: gimnazjum
Dział programowy: kształcenie językowe

Temat lekcji: Taaaki mecz! Czyli o zaimkach raz jeszcze.
Czas lekcji: 45 minut

Cel główny:
• Przypomnienie informacji na temat zaimka i rozpoznawanie zaimków w zdaniach.

Cele szczegółowe:
• wskazanie różnych zaimków w zdaniu,
• wyjaśnianie funkcji zaimków w zdaniu,
• omówienie podziału zaimków,
• przekształcanie zdań z użyciem zaimków,
• przyswojenie zasad stosowania zaimków,
• używanie poprawnych form zaimków w wypowiedziach ustnych i pisemnych;

Metody pracy: pogadanka, heureza, metoda ćwiczeń praktycznych;

Środki dydaktyczne: M. Chmiel, W. Herman, Z. Pomirska, P. Doroszewski, Język polski. Klasa 1. Słowa
na czasie. Podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego, Nowa Era, Warszawa 2009, s. 198-
200.

Załączniki: lista zaimków losowanych przez uczniów (załącznik 1); tekst wywiadu z Kubą
Błaszczykowskim (załącznik 2); zadanie dotyczące Roberta Lewandowskiego (załącznik 3);

PRZEBIEG LEKCJI

I. Faza wstępna:
1. Przypomnienie definicji zaimka.
Jedna z prowadzących pyta uczniów, czy pamiętają, czym jest zaimek. Następnie prosi jednego ze
zgłaszających się uczniów o scharakteryzowanie tej części mowy. Uczeń opowiada o zaimku,
nauczycielka zadaje mu pytania pomocnicze, które pomagają mu w zadaniu. Jeżeli jego odpowiedź
jest niepełna, prosi kolejnego ucznia o uzupełnienie podanych wcześniej informacji.
2. Podział zaimków ze względu na części mowy, które zastępują.
Prowadząca prosi uczniów o otwarcie podręczników na stronie 198. Następnie omawia schemat
dotyczący podziału zaimków ze względu na części mowy, które zastępują. Uczniowie w tym czasie
obserwują schemat. Nauczycielka prosi uczniów o odczytywanie informacji o zaimkach zawartych na
schemacie.
3. Podział zaimków ze względu na ich znaczenie.

II. Faza realizacyjna:
1. Losowanie karteczek z zaimkami i charakteryzowanie ich przez każdego ucznia.
2. Praca z tekstem: wywiad z Kubą Błaszczykowskim. Odnajdywanie w tekście zaimków ,

charakteryzowanie ich i określanie funkcji w zdaniu.
3. Ćwiczenie ustne: zad. 6. s. 200 (podr.). Opisywanie zwierzęcia widocznego na fotografii.
Stosowanie zaimków i synonimów w celu uniknięcia powtórzeń w wypowiedzi.

III. Faza podsumowująca:
1. Podsumowanie wiadomości z lekcji.
2. Zapisanie krótkiej notatki do zeszytu.

Zadanie domowe:

Używając zaimków, popraw tekst tak, aby uniknąć powtórzeń. W swoim tekście podkreśl użyte formy
zaimków. Jeżeli to konieczne, zmień kolejność wyrazów. Zadanie zapisz w zeszycie. (załącznik 3)

TY

GDZIEKOLWIEK

ONI

TEN

MÓJ

ON

MY

KTOŚ

TAMTEN

TWÓJ

CZYJŚ

KTÓRY

ILE

TAM

TYLE

GDZIE

KIEDYKOLWIEK

JAKKOLWIEK

KTOKOLWIEK

WTEDY

Załącznik 1.

JA


ONA


WY


COŚ


TAKI


WASZ


PEWIEN


TU


KIEDY


JAK

Załącznik 2.

Poniższy tekst to zapis fragmentu wywiadu z Kubą Błaszczykowskim na temat meczu
Śląska Wrocław z Borussią Dortmund. Podkreśl zaimki występujące w wypowiedzi,
a następnie ...