Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć z zakresu edukacji zdrowotnej
Prowadzący: B. Skibińska-Tołysz
1. Data: 19.10.2023
2. Grupa: 4-latki
3. Temat zajęć: Wyrabianie właściwych nawyków żywieniowych- uzmysłowienie ważności spożywania warzyw i owoców. Zapoznanie z wierszem „Warzywa i owoce” autorstwa Czesława Janczarskiego.
4. Cele ogólne:
promowanie zdrowego stylu życia;
przybliżenie dzieciom zasad właściwego żywienia;
uświadomienie dzieciom ważności i konieczności spożywania warzyw i owoców o każdej porze roku.
5. Cele operacyjne- dziecko po zajęciach:
wykazuje się wiedzą o sposobach dbania o zdrowie;
segreguje owoce i warzywa;
dostosowuje ruch ciała do rytmu melodii;
wysłuchuje treści wiersza.
6. Metody pracy:
werbalne: pogadanka, recytacja wiersza pt.: „Warzywa i owoce”, wypowiedzi dzieci;
oparte na działaniu: rysowanie, zabawa ruchowa.
7. Formy pracy:
indywidualna
grupowa
8. Środki dydaktyczne: tekst wiersza, sylwety owoców i warzyw, magnetofon, płyta CD, kartki, kredki.
9. Przebieg zajęć:
Przywitanie: nauczyciel wita się z dziećmi w następujący sposób- wszyscy stoją w okręgu, a nauczyciel mówi: Witam dzieci, które lubią jabłka. Dzieci te wchodzą do środka koła i zamieniają się miejscami. Podobnie dzieje się na słowa: Witam dzieci, które lubią pomidory. (banany, ogórki, pomarańcze, kapustę, truskawki).
Recytacja przez nauczyciela wiersza „Warzywa i owoce” autorstwa Czesława Janczarskiego.
„Warzywa i owoce”Czesław Janczarski.Tu są warzywa i owocepromienie słońca zamkniętew jabłkach, gruszkach, śliwkach,nawet w główkach kapusty.A cóż dopiero mówić o cytrynachi pomarańczach,które mają w sobie blask i gorącopromieni z dalekich krajów.Jest tu czerwień pomidorówI złoto na łuskach cebuli,spod naci spryskanej wodąwyglądają marchewki,jak pomarańczoweczapki krasnoludków.Nie sposób wszystkiego opisać.Proszę, przyjdźcie tu dzisiaj,żeby zobaczyć, co przywiózł o świciezielony wóz ogrodnika.
Rozmowa na temat wiersza: nauczyciel zadaje dzieciom następujące pytania:
- O jakich warzywach i owocach była mowa w wierszu?
- Kto potrafi jeszcze raz wymienić owoce, które wystąpiły w wierszu? (przyklejenie sylwet owoców do tablicy)
- Kto potrafi jeszcze raz wymienić warzywa, które wystąpiły w wierszu? (przyklejenie sylwet warzyw do tablicy)
- Kto przywiózł owoce i warzywa?
Strategia podająca- ingerencja w rozwój („Powiem Ci, a będziesz wiedział.”); środek- słowo (wiersz recytowany przez nauczyciela); rola ucznia- odbiorca (Dziecko w treści wiersza dostaje gotowe odpowiedzi na pytania, które zada nauczyciel.);
-Dokąd „zielony wóz ogrodnika” przywiózł te wszystkie owoce i warzywa?
- Po co ogrodnik przywiózł owoce i warzywa?
Strategia poszukująca- wspomaganie dążności rozwoju („Przeżyj, a dowiesz się.”) środek- zadanie (Znalezienie odpowiedzi na pytania.); rola ucznia- interpretator (Dziecko przetwarza w myślach usłyszane informacje i samo tworzy odpowiedź.);
Oglądanie filmu edukacyjnego pt. „Co to są witaminy?”
Rozmowa na temat tego, czym są witaminy ...