Dodaj publikację
Autor
Urszula Wiśnik
Data publikacji
2008-01-30
Średnia ocena
5,00
Pobrań
496

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Przedstawiam trzy scenariusze lekcji chemii dla uczniów gimnazjum wraz z kartami pracy.
 Pobierz (doc, 123,5 KB)

Komentarze

halzb, 2008-02-21

scenariusze lekcji są prawidłowo napisane. Zadania uczniowie mają o różnym stopniu trudności. Kazde zadanie ma odpowiednie wymagania edukacyjne.

Podgląd treści

SCENARIUSZE LEKCJI CHEMII

opracowała
Urszula Wiśnik

1. Masa atomowa i cząsteczkowa.

Cel ogólny: zapoznanie uczniów z pojęciami masy atomowej i cząsteczkowej.

Cele szczegółowe:
- uczeń określa rząd wielkości rozmiarów i masy atomów;
- uczeń definiuje pojęcia: atomowej jednostki masy, masy atomowej i masy cząsteczkowej;
- uczeń wyjaśnia dlaczego masy atomowe i cząsteczkowe wyraża się w atomowych jednostkach masy (u(.
- uczeń odczytuje masy atomowe pierwiastków z układu okresowego;
- uczeń oblicza masy cząsteczkowe prostych związków chemicznych;
- uczeń rozwiązuje zadania o różnym stopniu trudności.

Wymagania (kryteria oceniania)

Konieczne (2) - uczeń definiuje pojęcia: atomowa jednostka masy, masa atomowa i masa cząsteczkowa;

Podstawowe (3) - uczeń określa rząd wielkości rozmiarów i masy atomów; - uczeń wyjaśnia dlaczego masy atomowe i cząsteczkowe wyraża się w atomowych jednostkach masy (u(;

Rozszerzające (4) - uczeń odczytuje masy atomowe pierwiastków z układu okresowego;
- uczeń oblicza masy cząsteczkowe prostych związków chemicznych;

Dopełniające (5) - uczeń rozwiązuje zadania o różnym stopniu trudności.

|Część lekcji |Czas | Czynności ucznia |Czynności |Środki dydaktyczne |Metoda |
| | | |nauczyciela | | |
| | |Cele szczegółowe |Zadania | | | |
|1.Wstępna |3min | | |-powitanie; | | |
| | | | |-sprawdza listę | | |
| | | | |obecności; | | |
| | | | |-sprawdza pracę | | |
| | | |-odczytuje pracę |domową; | | |
| | | |domową; |-podaje temat i cele| | |
| | | | |lekcji; | | |
| |7min |-definiuje pojęcia: |-zapisuje temat lekcji;|-zadaje pytania; |- karty pracy; |- tekst przewodni |
| | |związek chemiczny, |-odpowiada na pytania; |-koryguje | | |
| | |pierwiastek, atom, |-uzupełnia wykropkowane|odpowiedzi; | | |
| | |cząsteczka; |miejsca na kartach |-koordynuje pracę | | |
| | |- odróżnia pierwiastki|pracy; |uczniów; | | |
| | |od związków | | | | |
| | |chemicznych; | | | | |
| | |- określa podział | | | | |
| | |substancji | | | | |
| | |chemicznych; | | | | |
|2.Właściwa |25min |- określa rząd |- wypełnia karty pracy;|-koordynuje pracę; |- karta pracy; |- tekst przewodni |
| | |wielkości rozmiarów i | | | | |
| | |masy atomów; | | | | |
| | |- wyjaśnia dlaczego | | | | |
| | |masy atomowe i | | | | |
| | …