Dodaj publikację
Autor
Marzena Szczurowska
Data publikacji
2008-05-05
Średnia ocena
0,00
Pobrań
439

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji gotowy do przeprowadzenia w klasie V Szkoły Podstawowej. Temat: Formy odmiany przymiotnika.
 Pobierz (docx, 261,4 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji do klasy V

TEMAT: Formy odmiany przymiotnika

Cele operacyjne :

- poznanie formy odmiany przymiotnika

– kształcenie umiejętności i prawidłowej odmiany przymiotnika

– nabywanie kultury i obycia językowego, dbanie o jego poprawność

Formy pracy – praca grupowa, praca indywidualna

Metody – poszukujące

Pomoce naukowe – wierszyk-zagadka, karty z tekstem z lukami

TOK LEKCJI

I. Część wstępna (10 minut)

Nauczyciel odczytuje głośno wiersz-zagadkę o następującej treści:

Tajemnicza dama

dziesięciu synów miała,

jeden lubił liczyć,

drugi nazywać rzeczy,

za co ciągle coś robił trzeci.

Czwarty był zawsze pod, nad

obok, za i wśród

A teraz zadajcie sobie trud

I odgadnijcie piątego.

W sekrecie wam powiem,

skojarzcie go z przysłowiem.

Szósty natomiast potrafił

w krainę kształtów, barw wprowadzić,

nazywać zalety, przymioty,

na pewno już coś wiesz o tym.

Ostatnich synów poznacie

dopiero w starszej klasie.

Teraz przez 45 minut

dowiemy się coś więcej o szóstym synu.

Ustne odpowiedzi uczniów na zadane pytania:

O jakiej damie mowa? (gramatyka)

Jak nazywają się jej synowie? (liczebnik, rzeczownik, czasownik, przyimek, przymiotnik)

Przypomnienie ostatnich słów wierszyka, gdzie jest mowa, że lekcja poświęcona będzie szóstemu synowi – przymiotnikowi. Podanie celu lekcji.

Zapisanie tematu do zeszytu: Formy odmiany przymiotnika

II. Część właściwa (25 minut)

Odsłonięcie na tablicy wcześniej napisanego fragmentu „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza i rozdanie kartek z tekstem.

W środku kwiatów, jak pełnia między gwiazdami

Krągły słonecznik licem wielką, gorejącą

Od wschodu do zachodu kręci się za słońcem,

Pod płotem wąski, długi, wypukły pagórki

Bez drzew, krzewów i kwiatów: ogród na ogórki.

Pięknie wyrosły: liściem wielkiego, rozłożystego,

Okryły grządkę jakby kobiercem fałdzistym.

Wydanie polecenia:

Wyszukajcie przymiotniki i poprawcie błędy, pewnie zakochanego zecera.

Uczniowie powinni zauważyć, że w drugim wersie zecer pomylił rodzaj, w czwartym liczbę, a w szóstym przypadek.

Poprawianie błędów

- drugi wers powinien brzmieć:

Krągły słonecznik licem wielkim, gorejącym

- czwarty:

Pod płotem wąskie, długie, wypukłe pagórki

- szósty:

Pięknie wyrosły: liściem wielkim, rozłożystym

Nauczyciel pyta, od czego więc zależy liczba, rodzaj i przypadek przymiotników?

Uczniowie odpowiadają, że od liczby, rodzaju i przypadka określanego przez te przymiotniki rzeczownika.

Zawieszenie na tablicy narysowanej na kartonie zabawnej historyjki

(Głównie chodzi o to, aby na rysunku były rzeczowniki rodzaju męskiego i nijakiego nieżywotne, rzeczownik rodzaju żeńskiego żywotny i rzeczownik rodzaju męskiego żywotny)

Omawianie zaistniałej na rysunku sytuacji – ćwiczenia ustne.

Rozdanie kartek – ćwiczenia z lukami.

Wydanie polecenia

W wykropkowane miejsca wpiszcie przymiotniki (np. piękny kapelusz, zazdrosna lub zarozumiała lub elegancka pani, krzywe kolo, uprzejmy lub surowy policjant) …