Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt lekcji z przedmiotu – Podstawy przedsiębiorczości
Prowadząca: mgr inż. Marta Florek
Dział programowy: Człowiek w gospodarce rynkowej
Temat lekcji: Bezrobocie w Polsce
Cel ogólny:
- poznanie mechanizmów funkcjonowania rynku pracy
Cele operacyjne:
A. Uczeń wie, pamięta:
- definiuje pojęcia: bezrobocie, podaż pracy, popyt na pracę, osoba bezrobotna, zasoby siły roboczej, stopa bezrobocia
- charakteryzuje rodzaje bezrobocia
B. Uczeń rozumie:
- dostrzega różnice między poszczególnymi rodzajami bezrobocia
C. Uczeń potrafi:
- oblicza stopę bezrobocia i potrafi ją zinterpretować
- ustala zasoby siły roboczej i liczbę bezrobotnych
- potrafi wskazać przyczyny bezrobocia
- potrafi rozpoznać na przykładach – jaki to rodzaj bezrobocia
Cele wychowawcze:
- kształtowanie umiejętności współpracy i komunikowania się w grupie
- kształtowanie kreatywnej postawy
Metody pracy:
- mini wykład
- rozmowa dydaktyczna
- metoda: ,,puzzle” ( ,,klasa-układanka” )
- ćwiczenia
Formy pracy:
- praca indywidualna
- praca w grupach
Środki dydaktyczne:
- podręczniki, zeszyty przedmiotowe
- materiały przygotowane przez nauczyciela: dane statystyczne
rodzaje bezrobocia
- ćwiczenie: Propozycja sprawdzenia wiedzy
- ,,Jaki to rodzaj bezrobocia?”
- zadanie dotyczące obliczenia stopy bezrobocia
Tok pracy na lekcji:
|Faza |Zagadnienia |Czynności nauczyciela |Czynności uczniów |Media edukacyjne |
|zajęć | | | | |
| | | | | |
|Wstępna |Sprawy |Sprawdza listę | | |
| |organizacyjne. |obecności.. | | |
| | | |Przypominają: |Rozmowa |
| |Wprowadzenie do |Kontroluje i koryguje |- co to jest rynek i kto jest |dydaktyczna. |
| |tematu lekcji. |poprawność |jego uczestnikiem? |Zeszyt przedmiotowy |
| | |wypowiedzi uczniów. |- rodzaje rynków ze | |
| | |Zapoznaje z tematem i |względu na przedmiot | |
| | |celami lekcji. |wymiany | |
| | | |- co to jest popyt i podaż | |
| | | | | |
|Główna |Podaż i popyt na |Wyjaśnia pojęcia popytu i podaży. |Określają czynniki |Mini wykład. |
| |pracę | |wpływające na popyt na |Rozmowa |
| | |Pyta uczniów – kiedy |pracę i podaż pracy |dydaktyczna. |
| |Bezrobocie |występuje bezrobocie? | | |
| | | | | |
| | |Wprowadza pojęcie: | | |
| |Zasoby siły |zasobów siły roboczej, | | |
| |roboczej |aktywnych i biernych |Sporządzają notatkę. | |
| | |zawodowo. Zwraca uwagę, | | |
| | |że do zasobów siły roboczej | | |
| | |nie zalicza się osób, które | | |
| | |nie pracują, bo nie chcą | | |
| …