Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Kostuch-Urbańska
Data publikacji
2008-10-30
Średnia ocena
5,00
Pobrań
158

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć świetlicowych.
 Pobierz (doc, 269,0 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

Data: 24.10.2008
Klasa: III
Temat : Pies, jego zwyczaje i zachowania

CEL GŁÓWNY: uświadomienie dzieciom zagrożeń wynikających z kontaktów z nieznanymi psami

Cele operacyjne: uczeń:
• zna zasady opieki nad psem
• wie, że psy mają różne charaktery
• układa w całość obrazek pocięty na części
• uważnie ogląda film profilaktyczny
• odpowiada na pytania
• aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych
• wie, jak zachować postawę obronną przed atakującym psem

Metody: pogadanka, rozmowa kierowana , zadania, oglądanie filmu, zabawa

Pomoce dydaktyczne: obrazki pocięte na części, klej, kartki papieru, szary arkusz papieru, komputer, rzutnik, ekran, film profilaktyczny „Uwaga pies – stop bezmyślności” do pobrania na stronie internetowej www.podlaska.policja.gov.pl , plansze demonstracyjne, akcesoria dla psa (kaganiec, smycz, kolczatka, miska, szczotka)

Przebieg zajęcia:
1. Powitanie uczniów, wprowadzenie w tematykę i cel zajęć, układanie przez uczniów parami w całość obrazka pociętego na części, naklejanie na kartki, prezentacja prac.
2. Rozmowa na temat obrazków, rozpoznawanie i nazywanie ras psów na nich przedstawionych. Dzieci dzielą się własnymi doświadczenia na temat hodowli psów. Nauczyciel prezentuje akcesoria takie jak: smycz, kolczatka, kaganiec, szczotka, miska – dzieci nazywają zgromadzone przedmioty i omawiają ich zastosowanie.
3. Nauczyciel uświadamia dzieciom, że zwierzęta podobnie jak ludzie mają różne uczucia, mogą się bać, być wystraszone, radosne, smutne i bywa tak czasami, że są złe, a nawet agresywne.
a) Nauczyciel prezentuje ilustracje różnych nastrojów, dzieci je nazywają

radość złość smutek zdziwienie, strach
b) nauczyciel prezentuje dzieciom plansze ukazujące różne postawy i zachowania psa, kolejno je omawiając (zał. nr 1)
4. Nauczyciel zaprasza dzieci do obejrzenia krótkiego filmu profilaktycznego dotyczącego kontaktu człowieka z psem. Podczas filmu dzieci będą miały okazję dowiedzieć się jak należy postępować w przypadku spotkania z nieznajomym zwierzęciem, a także takim, które chce nas zaatakować i jak zachować się w przypadku takiego ataku.
5. Utrwalenie wiadomości jakie dzieci dowiedziały się z filmu poprzez odpowiedzi na pytania zadawane przez nauczyciela:
a) Czy pies zawsze atakuje bez powodu? Jaka może być przyczyna ataku psa?
b) Jak należy się zachować, kiedy spotkacie nieznajomego psa, a wydaje się wam niebezpieczny?
c) Jak należy się zachować, kiedy pies zaczyna nas atakować?
d) Co należy zrobić, jeżeli pogryzie nas nieznajomy pies?

W trakcie udzielania przez dzieci odpowiedzi, nauczyciel zawiesza plansze z instrukcjami zachowania (zał. nr 2)
6. Utrwalenie pozycji „żółwia” w trakcie zabawy ruchowej. Dzieci spacerują po sali na
hasło „Uwaga zły pies” przyjmują pozycję obronną.
7. Podsumowanie, nauczyciel na zakończenie przypomina uczniom, że zwierzę …