Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE II GIMNAZJUM
Prowadzący: Karolina Ostrowska
Czas przeznaczony na realizację tematu: 45 minut
Temat lekcji: Powtarzamy wiadomości o zdaniu złożonym.
Cele lekcji:
Na poziomie umiejętności:
- Uczeń utrwala wiadomości o budowie zdania
- rozpoznaje dwa typy zdań: zdania złożone współrzędnie i podrzędnie
- rozróżnia poszczególne rodzaje zdań
- wyszukuje zdania nadrzędne i podrzędne
- rozróżnia zdanie złożone od pojedynczego
- rysuje wykresy zdań
Na poziomie wiadomości:
- uczeń uświadamia sobie rolę wyrazów jako elementów budowy zdania, przystosowanych do pełnienia w nim różnych funkcji
Na poziomie postaw:
- uświadamia sobie znaczenie wiadomości z nauki o języku w życiu codziennym
- uczeń kształtuje poprawność językową
- zna zasady kulturalnej komunikacji
- uczeń wyrabia w sobie dbałość o estetykę
- uczeń pracuje z zaangażowaniem na lekcji
- uczeń wyrabia w sobie szacunek dla siebie i innych,
Materiały: podręcznik, słownik języka polskiego
Metody: pogadanka heurystyczna, metody zajęć praktycznych, metoda problemowa,
dyskusja, elementy dramy
Forma pracy: praca indywidualna, grupowa, zbiorowa
Przebieg lekcji:
|ETAPY LEKCJI |CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |CZYNNŚCI UCZNIÓW |UWAGI |
|Zaangażowanie |Przypomnienie wiadomości o |-uczniowie przypominają wszystkie wiadomości| |
| |zdaniu: |na temat zdania | |
| |- Co to jest zdanie? | | |
| |(wypowiedzenie logiczne | | |
| |zawierające czasownik w formie | | |
| |osobowej) | | |
| |- Jak dzielimy zdanie pod | | |
| |względem budowy? (na zdanie | | |
| |pojedyncze i złożone) | | |
| |- Jaka jest różnica między | | |
| |zdaniem pojedynczym a złożonym?| | |
| |(zdanie pojedyncze zawiera | | |
| |tylko jedno orzeczenie, a | | |
| |zdanie złożone może mieć dwa i | | |
| |więcej orzeczeń) | | |
| |- Co to jest związek wyrazów? | | |
| |(para wyrazów połączona | | |
| |treściowo i gramatycznie) | | |
| |-Jakie związki wyrazów | | |
| |wyróżniamy w zdaniu? (związki | | |
| |współrzędne i podrzędne) | | |
| | | | |
| |-nauczyciel podaje | | |
| |przykład związku współrzędnego:| | |
| |silny i odważny | | |
| | | | |
| |- Czy te wyrazy mogą istnieć | | |
| |samodzielnie? (tak) | | |
| |- Jaki jest ich wzajemny | | |
| |stosunek? (nie określają się |-uczniowie przepisują informacje do zeszytu | |
| |wzajemnie, są …