Dodaj publikację
Autor
Szymon Solak
Data publikacji
2009-11-17
Średnia ocena
0,00
Pobrań
15

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekty z wiedzy o społeczeństwie dla III klasy gimnazjum do działu "Przekształcenia ustroju gospodarczego".
 Pobierz (doc, 68,5 KB)

Podgląd treści

Szymon Solak

Konspekty z wiedzy o społeczeństwie

do działu „Przekształcenia ustroju gospodarczego”

dla klasy II gimnazjum

do podręcznika i zeszytu ćwiczeń
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie,
Warszawa 2000.

SZYMON SOLAK Data 21.11.2005

Konspekt lekcji wiedzy o społeczeństwie dla klas III A i III B gimnazjum

Temat: Przekształcenia ustroju gospodarczego w Polsce po 1989 roku – plan Balcerowicza

Cel ogólny: Przybliżenie uczniom charakteru zmian jakie zaszły w Polsce po 1989 roku
w sferze gospodarki
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: - podać cechy charakterystyczne gospodarki centralnie zarządzanej
- porównać cechy gospodarki centralnie zarządzanej z gospodarką rynkową
- omówić rolę postaci Tadeusza Mazowieckiego i Leszka Balcerowicza dla
przemian polityczno – gospodarczych w Polsce przełomu lat osiemdziesiątych
i dziewięćdziesiątych XX w. w Polsce
- omówić oraz ocenić plan Balcerowicza i jego skutki społeczno – gospodarcze

Środki dydaktyczne: podręcznik I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie,
Warszawa 2000.
Metody: rozmowa nauczająca, dyskusja

Tok lekcji

5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.

5’ Sprawdzenie zadania domowego

25’ Lekcja właściwa.

Podanie tematu lekcji. Podyktowanie zagadnień klasie.

1. Gospodarka centralnie zarządzana – cechy charakterystyczne
2. Sytuacja w Polsce pod koniec lat osiemdziesiątych
3. Powołanie rządu Tadeusza Mazowieckiego – początki budowy gospodarki rynkowej
w Polsce
4. Plan ministra Leszka Balcerowicza i jego skutki społeczno – gospodarcze

Omówienie przez nauczyciela podyktowanych zagadnień

5’ Rekapitulacja pierwotna

- Podaj cechy gospodarki centralnie zarządzanej. Jak oceniasz jej efektywność ekonomiczną?
- Czym charakteryzuje się gospodarka rynkowa?

5’ Podanie zadania domowego

Jakie skutki dla gospodarki społeczeństwa miała realizacja programu stabilizacji – uzasadnij.

SZYMON SOLAK Data 28.11.2005

Konspekt lekcji wiedzy o społeczeństwie dla klas III A i III B gimnazjum

Temat: Produkt krajowy brutto (PKB)

Cel ogólny: Przybliżenie uczniom mechanizmów funkcjonowania gospodarki rynkowej.
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: - omówić pojęcie produktu krajowego brutto
- podać oraz omówić wskaźniki ważne dla oceny stanu gospodarki
- omówić pojęcia: inflacja, recesja
- wskazać priorytety polskiej polityki gospodarczej
Środki dydaktyczne: podręcznik I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie,
Warszawa 2000.
Metody: rozmowa nauczająca, praca uczniów z podręcznikiem pod kierunkiem nauczyciela

Tok lekcji

5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.

5’ Rekapitulacja wtórna

- Podaj cechy gospodarki centralnie zarządzanej. Jak oceniasz jej efektywność ekonomiczną?
- Czym charakteryzuje się gospodarka rynkowa?
- Na czym polegał plan ministra Leszka Balcerowicza?
- Wskaż skutki społeczno – gospodarcze omawianego planu?

20’ Lekcja właściwa.

Podanie tematu lekcji. Podyktowanie zagadnień klasie.

1. Produkt krajowy brutto.
2. …