Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI
Imię i nazwisko: Ewa Górska
Kl. V
TEMAT: ROŚLINNOŚĆ NASZYCH JEZIOR
Cele lekcji:
Wiadomości- uczeń:
• zdefiniuje pojęcie plankton
• umiejscowi rośliny w odpowiednich strefach jeziora
• rozróżni wybrane rośliny
Umiejętności- uczeń:
• narysuje schemat jeziora z zaznaczonymi strefami
• oceni znaczenie planktonu
• zaprojektuje plakat, korzystając z tabeli
• scharakteryzuje wybrane rośliny wodne
Postawy- uczeń:
• jest przekonany, że solidna praca daje efekty w przyszłości
• przejawia odpowiedzialność za pracę w grupie
Metody nauczania:
• słowne: pogadanka, gra dydaktyczna, praca tekstem.
Formy pracy:
• indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne i materiały pomocnicze:
• zeszyt ćwiczeń
• uzupełnione tabele z poprzedniej lekcji
• Encyklopedia PWN – tom 4
• Arkusze szarego papieru
• Mazaki
• Etykiety (zał. Nr 1)
• Zadanie sprawdzające (zał. Nr 2)
Przebieg lekcji:
|Ogniwa lekcji |Czynności ucznia i nauczyciela |
|Czynności organizacyjno-porządkowe | |
|Przypomnienie wiadomości z poprzedniej | |
|lekcji. | |
| |Nauczyciel zadaje pytania: |
| |Jakie strefy występują w jeziorze? |
| |Jakie grupy roślin występują w strefie przybrzeżnej? |
| |Jakie rośliny żyją w strefie przybrzeżnej? |
| |Jakie rośliny występują w strefie otwartej toni wodnej? |
|Wprowadzenie do nowego tematu lekcji. |Wyjaśnienie pojęcia: PLANKTON |
|Zapisanie tematu lekcji. | |
| |Plankton jest bardzo ważną grupą organizmów środowisku wodnym, w związku z tym zdefiniujemy |
| |to pojęcie korzystając z encyklopedii. |
|Zapoznanie uczniów z zasadami obowiązującymi| |
|na lekcji. |Uczniowie uzupełniają zadanie 13 w zeszycie ćwiczeń str.48. |
| | |
| |N: dzisiaj na lekcji waszym zadaniem będzie zobrazowanie wiadomości dotyczących roślinności |
|Przydział czynności dla uczniów. |naszych jezior za pomocą plakatu. Opracowując plakat, posłużcie się wykonaną na ostatniej |
| |lekcji tabelą. |
|Wykonywanie zadań przez uczniów | |
| | |
| |Nauczyciel dzieli klasę na grupy. Rozdaje arkusze szarego papieru i mazaki oraz etykiety |
| |(zał.nr1). |
|Podsumowanie pracy uczniów. | |
| |Uczniowie, korzystając wyłącznie z tabeli wykonanej na poprzedniej lekcji, tworzą plakaty, na|
| |których, oprócz etykiet powinna znaleźć się charakterystyka panujących w danym miejscu |
|9. Sprawdzenie stopnia opanowania materiału |warunków. |
|przez uczniów. | |
| |Uczniowie prezentują wykonane plakaty, wywieszają na tablicy oraz krótko charakteryzują |
| | |
| | |
| |Uczniowie wykonują zadanie sprawdzające; uzupełniają ćwiczenie (zał.nr2). |
| | |
| |Sprawdzenie zadania. Ocena pracy uczniów. |
ZAŁĄCZNIK NR 1
Strefa przybrzeżna, strefa otwartej toni wodnej, rośliny wynurzone, rośliny o liściach pływających, rośliny o …