Dodaj publikację
Autor
Ewelina Rokicka
Data publikacji
2017-01-19
Średnia ocena
0,00
Pobrań
69

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym. Zajęcia można przeprowadzić w przedszkolu lub w trakcie wizyty dzieci w bibliotece. Scenariusz powstał jako pomoc do realizacji cyklu zajęć w ramach programu "Ja i moje emocje", ale może być wykorzystany do realizacji samoistnych zajęć.
 Pobierz (doc, 43,0 KB)

Podgląd treści


Temat: Co wiemy o uczuciach?
Czas trwania: 60 min.

Cele ogólne:
➢ doskonalenie umiejętności dostrzegania i rozpoznawania uczuć innych osób
➢ budzenie empatii i szacunku wobec uczuć innych ludzi
➢ kształcenie umiejętności wyrażania uczuć w różny sposób
➢ rozwijanie zmysłu dotyku
➢ kształcenie umiejętności słuchania odczytywanego przez nauczyciela tekstu oraz umiejętności wypowiadania się nt. wysłuchanego tekstu

Cele operacyjne:
Dziecko:
➢ potrafi wymienić nazwy różnych uczuć
➢ umie za pomocą odpowiednich gestów i dźwięków wyrażać różne stany emocjonalne
➢ potrafi za pomocą dotyku rozpoznać różne przedmioty i opisać ich właściwości
➢ umie wymienić imiona bohaterów opowiadania G. Kasdepke („Tęsknota”) oraz opowiedzieć o ich przeżyciach
➢ potrafi scharakteryzować i rozróżnić uczucie tęsknoty

Metody pracy:
➢ oparte na słowie: słuchanie tekstu czytanego przez nauczyciela, rozmowa kierowana, pogadanka
➢ oparte na oglądzie: pokaz
➢ oparte na działaniu: zabawy ruchowe, zabawy badawcze, pantomima

Formy pracy:
➢ zbiorowa
➢ indywidualna

Pomoce:
➢ kapelusz czarownicy
➢ specjalnie przygotowane pudełko z wyciętymi otworami
➢ różne przedmioty, np. pędzelek, kawałek miękkiego materiału, klucz, gładki i/lub szorstki kamyk, łyżeczka, piórko, kłębek wełny, mała maskotka, np. miś itp.
➢ książka G. Kasdepke „Tylko bez całowania, czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami” (opowiadanie pt. „Tęsknota”)
➢ wydrukowane na formacie A4 wizerunki głównych bohaterów opowiadań
G. Kasdepke

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie i wprowadzenie do cyklu spotkań. Wyjaśnienie, w jakim celu będziemy się spotykać i jak będą wyglądały zajęcia.
2. Rozmowa nt. uczuć.
Czym są uczucia, jakie uczucia znamy, w jaki sposób możemy wyrażać swoje emocje i uczucia?
3. Zabawa „Wiedźma uczuć”.
Jednemu z dzieci zakładamy na głowę kapelusz – będzie ono wiedźmą, która
u pozostałych dzieci wyczaruje uczucia. Wiedźma wymyśla i pokazuje różne gesty, ruchy (biega, skacze, wymachuje rękami, tupie, śmieje się, udaje, że płacze itp.).
W ten sposób pokazuje różne uczucia i reakcje na nie. Pozostałe dzieci muszą naśladować to, co pokazuje wiedźma. Następnie wiedźma przekazuje kapelusz innemu dziecku, które prezentuje różne uczucia za pomocą ekspresji ruchowej – pozostałe dzieci powtarzają. Ćwiczenie ma na celu pokazać, że uczucia i emocje mogą być wyrażane i uwalniane w postaci ekspresji ruchowej, za pomocą bardzo różnych gestów i mimiki.
4. Zabawa „Pudełko pełne niespodzianek”.
Nauczyciel wkłada kolejno do pudełka różne przedmioty, w taki sposób, by dzieci nie widziały, co jest w środku. Dziecko ma dostęp do wnętrza pudełka tylko przez dwa otwory, przez które wkłada ręce, by dotknąć i zbadać dany przedmiot. Poszczególne przedmioty powinny charakteryzować się wyrazistą strukturą bądź kształtem. Dzieci za pomocą …