Dodaj publikację
Autor
Dagmara Kaczmarek
Data publikacji
2017-05-30
Średnia ocena
0,00
Pobrań
99

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji wychowawczej "Komunikacja" w szkole ponadgimnazjalnej.
 Pobierz (docx, 21,3 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ NR 2

“KOMUNIKACJA”

Temat: Komunikacja.Poziom nauczania: szkoła średnia.

Czas zajęć: 45 minut.

Cel: Zapoznanie i przybliżenie różnych form komunikowania się, utrudnień i barier komunikacyjnych.

Cele operacyjne:

 wprowadzenie podstawowych zasad poprawnej komunikacji

budzenie w uczniach odpowiedzialności za atmosferę panującą w klasie poprzez tworzenie między dziećmi pozytywnych relacji nacechowanych życzliwością i zaufaniem,

uczeń przełamuje własne onieśmielenie na tle grupy;

uczeń doskonali umiejętność współpracy z partnerem i z grupą; - uczeń angażuje się

Metody i formy pracy z uczniami:- gry integracyjne,- praca w grupach,- pogadanka- dyskusja.Środki dydaktyczne:- karty pracy,

- tablica i kreda,

- opowiadanie,,

PRZEBIEG ZAJĘĆ:1. Wprowadzenie:a) sprawy organizacyjne,

b.) omówienie bieżących problemów klasowych,c) opracowanie zasad obowiązujących podczas zajęć np. zasada życzliwości, zachowanie kultury wypowiedzi itp.,d) przedstawienie celów spotkania.

2. Realizacja tematu zajęć:

Nauczyciel dzieli uczniów na grupy. Każda grupa otrzymuje kartkę. Pierwszy uczeń czyta kartkę i przekazuje informację kolejnemu. Na koniec ostatnia i pierwsza osoba przedstawia swoją wersję.

Następnie nauczyciel pyta uczniów czy wersje różniły się pod względem słownictwa i znaczenia. Uczniowie udzielają odpowiedzi,

Nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy. Poszczególni zawodnicy z grup mają za zadanie narysowanie przedmioty, słowa, cytaty na tablicy, a uczniowie z jego grupy odgadują co to jest. Wygrywa grupa, która uzbiera najwięcej punktów.

Nauczyciel prosi uczniów, aby dobrali się w pary. Jedna osoba opowiada coś drugiej, a ta ma powtórzyć informacje na forum. Po wykonanym zadaniu nauczyciel uzmysławia uczniom, że około 50% czasu porozumiewania się zajmuje słuchanie. Z tego co usłyszymy zapamiętujemy ok. ½, a po upływie 8 godzin pamiętamy ¼.

Nauczyciel przedstawia uczniom prezentację na temat barier komunikacyjnych.

Osądzanie – polega na narzuceniu własnych wartości innym osobom i

formułowaniu rozwiązań cudzych problemów. Kiedy osądzamy, nie słuchamy tego co mówią inni, ponieważ zajęci jesteśmy cechą ich wyglądu, tonu głosu i słów których używają.

Decydowanie za innych – utrudnia komunikację nawet, gdy stoi za nim

troska i chęć pomocy. Uzależniamy w ten sposób innych i pozbawiamy

możliwości samodzielnego podejmowania decyzji. Dajemy do zrozumienia,

że odczucia wartości i problemy innych są nieważne.

Uciekanie od cudzych problemów - nie jesteśmy skłonni zajmować się

nimi. Nie bierzemy również pod uwagę uczuć, ani zmartwień innych ludzi.

Nie chcemy zajmować się ich lękami, troskami, obawami.

3. Podsumowanie i wnioski:

Nauczyciel tłumaczy uczniom czym jest komunikacja interpersonalna.

Komunikacja interpersonalna – wymiana informacji między jej uczestnikami. Nośnikami danych mogą być słowa (komunikacja werbalna), gesty, teksty, obrazy, dźwięki czy też sygnały elektryczne albo fale radiowe. Ważne jest, aby były one zrozumiałe …