Dodaj publikację
Autor
Adrianna Czylok
Data publikacji
2019-03-03
Średnia ocena
5,00
Pobrań
74

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji z fizyki dla klasy 7 Szkoły Podstawowej.
 Pobierz (docx, 27,8 KB)

Komentarze

aryps, 2019-03-13, ocena:

Brawo !!!

Podgląd treści

Konspekt lekcji fizyki

Metryczka:

nauczyciel:

szkoła:

data:

Temat lekcji: Pomiar ciśnienia atmosferycznego. Prawo Pascala.

Dział: Hydrostatyka i aerostatyka.

Klasa: 7a

Czas realizacji:45 minut

Założenia metodyczne:

Cel główny lekcji: Pomiar ciśnienia atmosferycznego w sali lekcyjnej

i w „próżni”. Poznanie treści prawa Pascala. Omówienie

przykładów praktycznego zastosowania prawa Pascala w życiu

codziennym.

Cele kształcenia – wymagania ogólne:

- Wykorzystanie wielkości fizycznych do opisu poznanych zjawisk.

- Przeprowadzanie doświadczeń i wyciąganie wniosków z otrzymanych wyników.

- Wskazywanie w otaczającej rzeczywistości przykładów zjawisk opisywanych

za pomocą poznanych praw i zależności fizycznych.

Cele operacyjne :

a) na poziomie podstawowym:

Uczeń powinien:

- wiedzieć, co to jest ciśnienie,

- znać jednostkę ciśnienia i wielokrotności,

- rozróżniać pojęcia: ciśnienie, ciśnienie atmosferyczne i ciśnienie hydrostatyczne ,

- przeprowadzać doświadczenie polegające na badaniu przenoszenia w cieczy działającej na nią siły zewnętrznej, korzystając z opisu doświadczenia i przestrzegając zasad bezpieczeństwa; wyciąga wniosek i formułuje prawo Pascala,

- doświadczalnie pokazać prawo Pascala; opisać przebieg pokazu,

- posługiwać się prawem Pascala, zgodnie z którym zwiększenie ciśnienia zewnętrznego powoduje jednakowy przyrost ciśnienia w całej objętości cieczy lub gazu,

- podać przykłady zastosowania prawa Pascala,

- rozwiązać typowe zadania z wykorzystaniem prawa Pascala;

b) na poziomie ponadpodstawowym:

Uczeń umie:

- zaprojektować i przeprowadzić doświadczenie potwierdzające słuszność prawa Pascala dla cieczy lub gazów; opisać jego przebieg oraz analizuje i ocenia wynik; formułować komunikat o swoim doświadczeniu,

- opisać zastosowanie prawa Pascala w prasie hydraulicznej i hamulcach hydraulicznych,

- rozwiązać zadania obliczeniowe lub problemy z wykorzystaniem prawa Pascala,

- wykorzystać informacje pochodzące z analizy przeczytanych tekstów (w tym popularnonaukowych) dotyczących wykorzystywania prawa Pascala w otaczającej rzeczywistości i w życiu codziennym,

Wychowawcze:

- zainteresowanie ucznia fizyką,

- rozwinięcie myślenia twórczego,

- rozwijanie systemu pojęć i opanowanie odpowiedniego języka,

- współuczestniczenie w odkrywaniu podstawowych praw przyrody.

Wykaz pomocy dydaktycznych:

-półkule magdeburskie ( dwie miski ze stali nierdzewnej, pompa próżniowa),

- zestaw Pascala (piłeczka pingpongowa, strzykawka, naczynie z wodą),

- model podnośnika hydrostatycznego (dwie strzykawki, wąż gumowy, statyw),

- zeszyt ćwiczeń , podręcznik i zeszyt przedmiotowy,

- komputer, projektor, prezentacja multimedialna, telefon, aplikacja telefoniczna- barometr i kamera.

Metody pracy:

- elementy wykładu, pokaz doświadczeń, obserwacja, dyskusja, pogadanka

Kompetencje kluczowe:

- uczniowie potrafią formułować sądy oparte na rozumowaniu matematycznym (myślenie matematyczne)

- uczniowie potrafią wykorzystywać wiedzę o charakterze naukowym do identyfikowania i rozwiązywania problemów, a także formułowania wniosków opartych na obserwacjach empirycznych dotyczących przyrody i społeczeństwa ( myślenie naukowe)

- uczniowie potrafią ze sobą współpracować (praca zespołowa).

Przebieg lekcji:

Etapy …