Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt lekcji zajęć technicznych dla klasy V szkoły podstawowej
Temat lekcji: Rzutowanie prostokątne - ćwiczenia
Program nauczania: E. Bubak, E. Królicka „Technika na co dzień”, program nauczania zajęć technicznych klasach 4-6 szkoły podstawowej.
Cele ogólne:
- poznawcze(y):
ukazanie etapów rzutowania prostokątnego w przypadku różnych form geometrycznych
- kształcące(y):
rozwijanie wyobraźni przestrzennej
doskonalenie pracy z cyrklem, linijką
kształcenie swobody wypowiedzi na forum klasy, umiejętności pracy przy tablicy
- wychowawcze(y):
uaktywnienie uczniów
Cele operacyjne:
I. Wiadomości:
A. Zapamiętanie wiadomości:
Uczeń:
- pamięta pojęcia: linia: krawędziowa, pomocnicza, przerywana, rzut prostokątny
Uczeń rozumie rolę, jaką pełnią wspomniane linie
II. Umiejętności:
C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych:
Uczeń:
- odróżnia linie w technice i poprawnie je rysuje
- definiuje pojęcia
- poprawnie wykonuje rzutowanie prostokątne
D. Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych, nowych:
Uczeń właściwie stosuje linię przerywaną
Środki dydaktyczne:
Źródła ikonograficzne (piktogramy), film, tablica interaktywna
Metody: problemowe (praca pod kierunkiem nauczyciela - ćwiczenia, gry dydaktyczne)
T O K L E K C J I
|Ogniwa lekcji |Treści merytoryczne |Czynności N/U |Kształtowane umiejętności uczniów|
|I. Czynności organizacyjno- | |Przywitanie się z klasą, |Uczniowie przygoto-wują się do |
|porządkowe | |sprawdzenie listy obe-cności, |lekcji |
| | |odnotowanie nieprzygotowań | |
|II. Rekapitulacja wtórna | |zadanie pytań dot. tematyki | |
| | |poprzedniej lekcji w postaci gry | |
| | |dydaktycznej (czym jest język | |
| | |techniczny? Ile należy wykonać | |
| | |rzutów? Jakie linie stosuje się w| |
| | |technice?) | |
|III. Ogniwo wiążące | |Informacja nauczyciela dotycząca |Uczniowie zapisują |
| | |lekcji |temat w zeszytach. |
|IV. Tok lekcji właściwej |I |N: Praca pod kierun- |doskonalenie wyobraźni |
| |Rzut prostokątny |kiem nauczyciela z filmem i |przestrzennej |
| |prostopadłościanu |ikonografią | |
| | | | |
| | |U: Uczniowie rozróżniają | |
| | |poszczególne figury, które tworzą|kojarzenie faktów |
| | |rzut prostokątny |swoboda wypowiedzi na forum klasy|
| | | | |
| | | | |
| | |N: Ćwiczenia w rzutowaniu | |
| | |prostokątnym | |
| | | | |
| | |U: Uczniowie: | |
| | |a) rysują rzutnię (osie) |doskonalenie pracy z linijką i |
| | |b) oznaczają kolejność rzutów |cyrklem, |
| | |cyframi | |
| | |c) rysują w 3 etapach rzut | |
| | |prostopadłościanu | |
| | | | |
| | | | | …