Dodaj publikację
Autor
Klaudia Bulanda
Data publikacji
2021-05-29
Średnia ocena
0,00
Pobrań
14

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć prowadzonych w grupie uczniów z zaburzeniami słuchu w wieku od 12 do 16 lat.
 Pobierz (pdf, 367,1 KB)

Podgląd treści

Konspekt zajęć wychowawczy w internacie

Data przeprowadzenia zajęć: 14.05.2019

Czas trwania zajęć: 35 – 45 minut

Osoba prowadząca: Klaudia Bulanda

Grupa: 4 uczniów w wieku od 12 do 16 lat

Typy i rodzaje zajęć:

 oświatowe

Formy pracy:

indywidualna

 zbiorowa

Temat: Fonoholicy – więźniowie technologii.

Cele ogólne:

 utrwalenie wiadomości na temat zagrożeń i konsekwencji nadmiernego używania

telefonu komórkowego

Cele szczegółowe

Wychowanek:

 odpowiada na pytania wychowawcy dotyczące filmu wprowadzającego do tematu

zajęć,

 wyjaśnia termin „uzależnienie”,
 wybiera jedną z kart gry DIXIT odzwierciedlającą fonoholizm i uzasadnia swój

wybór,

 pisemnie wymienia powody częstego sięgania po telefon i symptomy fonoholizmu,
 wymienia konsekwencje nadużywania telefonu komórkowego,

tworzy plakat zasad bycia offline.

Metody pracy:

 pogadanka
 dyskusja
 klasyczna metoda problemowa
 burza mózgów
 ćwiczebna

Środki realizacji:

 prezentacja multimedialna,

film „Mobile Addiction”,
 brystol A2,
 kolorowe pisaki,
 obrazki odzwierciedlające fonoholizm,
 karty do gry DIXIT,
 kartki A4.

Etapy pracy


Część wstępna

1. Prezentacja

filmu „Mobile
Addiction”


Czynności

wychowanków




Uczniowie oglądają
film. Po obejrzeniu
dokonują krótkiej
analizy odpowiadając
na pytania nauczyciela.

Uwagi




- film

Czynności

wychowawców




Prowadzący zapoznaje
uczniów z filmem „Mobile
Addiction”
wprowadzającym w temat
zajęć.

Po obejrzeniu filmu zadaje
uczniom pytanie:

 „Co będzie tematem

naszych zajęć?”

Nauczyciel uważnie
przysłuchuje się
wypowiedziom uczniów.
W razie konieczności
kieruje pracą grupy, tak,
aby padły następujące
formy uzależnień –
„uzależnienie od telefonu
komórkowego”,
„uzależnienie od urządzeń
mobilnych”. Zapoznaje
uczniów z terminem
„fonoholizm”.
Nauczyciel podsumowuje
dyskusje informując, że
uzależnienie od telefonu
komórkowego jest równie
silne co uzależnienie od
alkoholu czy narkotyków.

Część właściwa

2. DIXIT















3. Praca w
grupach















4. Prezentacja

„Fonoholizm –
więźniowie
technologii”

5. Plakat „Zasady

bycia offline”



Rozkłada przed uczniami
karty do gry DIXIT. Prosi
uczniów o wybranie przez
każdego z nich jeden karty
odzwierciedlającej
nadużywanie telefonów
komórkowych.


Proponuje aby uczniowie
podzielili się na grupy
dwuosobowe i zastanowili
się, a następnie na kartce
wypisali:

 powody częstego

sięgania po telefon,

 objawy fonoholizmu.


Następnie prosi uczniów
o przeczytanie swoich
odpowiedzi.

Po przedstawieniu swoich
przykładów nauczyciel
rozpoczyna burzę mózgów
i prosi o wymienienie
konsekwencji
fonoholizmu.


Przy wykorzystaniu
prezentacji multimedialnej
wychowawca przedstawia
uczniom zjawisko
fonoholizmu – jego
symptomy i skutki.
Zapoznaje uczniów z
rodzajami uzależnienia od
telefonu.


Rozkłada przed uczniami
kartkę A2. Prosi uczniów
o wypisanie
najważniejszych zasad
bycia offline.



Spośród wielu kart
wybierają kartę
najlepiej
odzwierciedlającą, ich
zdaniem, fonoholizm.
Uzasadniają swój
wybór.


Pisemnie, w grupach,
odpowiadają na pytania
prowadzącego.
Następnie każda …