Dodaj publikację
Autor
Justyna Salamon
Data publikacji
2023-11-22
Średnia ocena
0,00
Pobrań
29

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Jak uczyć umiejętności pisania zaproszenia - przygotowanie do egzaminu klas ósmych.
 Pobierz (docx, 22,2 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji języka polskiego jako obcego

Imię i nazwisko nauczyciela: Justyna Salamon

Data lekcji: 15.05.2023 r.

Temat zajęć: Jak napisać zaproszenie? Ćwiczenia redakcyjne przygotowujące do egzaminu ósmoklasisty.

Poziom nauczania: B1

Czas trwania lekcji: 45 minut

Cele lekcji:

a) językowe: 

- (wiedza) znaki interpunkcyjne i ich zastosowanie,

- (wiedza) użycie form biernika,

- (sprawność) poprawne stosowanie znaków interpunkcyjnych w tekstach pisanych, poprawne stosowanie form biernika, rozumienie tekstu pisanego, mówienie, poszerzenie słownictwa, zwiększenie płynności wypowiedzi, redagowanie zaproszeń.

b) pozajęzykowe:

- poznanie/utrwalenie zasad redagowania zaproszenia,

- poznanie sytuacji, kiedy redagujemy zaproszenie.

Materiały i pomoce dydaktyczne: 

1) diagram – gwiazda szeryfa

2)  wordwall (gra interaktywna) 

a) kolejność elementów:

https://wordwall.net/pl/resource/14315307

b) jak zacząć:

https://wordwall.net/pl/resource/34009337/zaproszenie

c) uzupełnij zdania:

https://wordwall.net/pl/resource/6924937/zaproszenie

4) handouty oprac. na podstawie materiałów książek umieszczonych w bibliografii.

Metody pracy: pogadanka, opis twarzy, praca z tekstem, ćwiczenia tekstowe, gra interaktywna, uzupełnianie luk w tekście, redagowanie zdań.

Formy pracy: indywidualne wypowiedzi, praca wspólna, 

Przebieg zajęć:

FAZA LEKCJI

DZIAŁANIA

FORMY PRACY

MATERIAŁY/POMOCE

CZAS TRWANIA

(receptywna)

- sterowana rozmowa nt. potrzeby redagowania zaproszeń w życiu uczniów,

- krótkie przypomnienie elementów koniecznych do napisania zaproszenia,

- indywidualna,

- grupowa

- pytania ustne,

- diagram na tablicy GWIAZDA SZERYFA,

2-3 minuty

2 minuty

II

(reproduktywna)

- ćwiczenia utrwalające kolejność informacji i słownictwo:

Zadanie interaktywne:

a) kolejność,

b) jak zacząć?

Wybrani uczniowie wykonują zadanie na komputerze. Zapisują poprawne odpowiedzi do zeszytu.

c) uzupełnianie zdań poprawnymi wyrazami. Przepisanie poprawionego zaproszenia do zeszytu.

Rekcja czasownika ZAPROSIĆ/ZAPRASZAM

- (na) kogo?

- (na) co?

BIERNIK

 

- indywidualna

- grupowa

- gry interaktywne (wordwall)

a)

b)

c)

Na tablicy

1-2 minuty

3-4 minuty

4 minuty

5 minut

III

(reproduktywno- produktywna)

Redagowanie zaproszenia – zadanie egzaminacyjne.

Sprawdzenie i omówienie zadania domowego (Serhii)

- omówienie znaków interpunkcji, utrwalenie nazw,

- indywidualna

- grupowa

- arkusz egzaminacyjny dla uchodźców

- tłumaczenie polecenia na język polski

- handouty

5-8 minut

2-3 minuty

IV

(produktywna)

- uczniowie samodzielnie wpisują brakujące znaki interpunkcyjne w tekście oraz poprawiają błędy ortograficzne,

- uczniowie samodzielnie redagują zaproszenie, stosując reguły przystankowania i poprawnego zapisu

Sprawdź się

- indywidualna

- handouty

10-15 minut

V

(ewaluacja, podsumowanie)

- porównanie indywidualnej pracy studenta  z wzorcowym tekstem (interpunkcja) Omówienie zredagowanych zaproszeń.

- grupowa

- handouty

3-5 minut

Praca domowa:

Zredaguj zaproszenie.

Ćwiczenia / pomoce rezerwowe:

użycie biernika (handouty).

Bibliografia:

1. Grzechowska Julia (praca zbiorowa), Teraz egzamin ósmoklasisty. Język polski. Repetytorium, wyd. Nowa Era, 2021.

2. Januszkiewicz Małgorzata, Pisz po polsku, wyd. Język Polski, 2021.

3. Małyska Agnieszka (praca zbiorowa), …